Tariş bünyesindeki bağ üreticilerinin genel bağcılık ve bağ hastalıkları ile ilgili bilgi ve uygulamaları üzerine bir araştırma
- Tez No: 10371
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN ONOĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
- 47- ÖZET Tariş, Ege bölgesinde olduğu kadar, Türkiye düzeyinde de ekonomik ve sosyal konumu oldukça önemli bir kuruluştur. Bu denli önemli bir kuruluşun üzüm ortaklarının genel bağ cılık ve bağ hastalıkları ile ilgili bilgi ve uygulamala rının belirlenmesi önem taşımaktadır, bu araştırmanında asıl amacı bu konu ile ilgili mevcut durumun tesbit edil mesi, olmuştur. Araştırmada/ İzmir/ Manisa, Balıkesir, Denizli il ve ilçelerinde 16 Üzüm Tarım Satış Kooperatifinin tamamı araştırma kapsamına alınmıştır. Araştırmanın temel veri kaynağı 105 Üzüm Tarım Satış Kooperatif ortağıdır. Üreti cilerle yapılan survey çalışması 1988 yılında gerçekleşti rilmiştir. Survey sırasında, Üreticilerin konu ile ilgili mevcut durumları ve görüşleri ile ilgili veriler sağlanmış tır. Araştırma sonunda üzüm Tarım Satış Kooperatifleri or tağı üreticilerinin İlk okul tahsilli olduğu, iki temel bağ hastalığı dışındaki hastalıklara yakancı olduğu uy gulamalarda alışkanlıklardan vazgeçemediği teknik kuruluş larla işbirliği yapmadığı belirlenmiştir» Bağcılıkta uzun süre ilgilenenlerin öğrenim düzeyleri düşük olmasına rağmen, konu ile ilgili daha ayrıntılı bil gi sahibi uygulamalara daha fazla önem verdikleri anla şılmaktadır. Bununla beraber tüm teknik konularda üretici lerin yeterli bilgi düzeyinde olmadığı teknik konularda U üretici üzerine daha fazla eğilinmesi gereği vurgulanabilir.
Özet (Çeviri)
-48- SUMMARY A research on the determination of information levels of the grape growers about general viticulture, vineyard diseases and applications. Tariş is one of the largest cooperatives in Ege region and in Turkey according to its social and economic condition. So» finding out the information levels of the farmers (copartners) about general viticulture and vineyarâ diseases becomes very important for such a big cooperative society. This research aims determination of present conditions about these subjects. In this research 16 agricultural cooperative societies for the sale of raisins have been chosen from İzmir/ Manisa, Balıkesir and Denizli. The basic data orijlns were 105 raisin copartners. The research was carried in 1988 and the datas about the present conditions were collected. At the end of this research it was found out that most of the growers have got primary school education. It is also found that they are unaware of vineyard diseases except two of the basic ones, and they have no habit of setting up relation with technical organizations. It was determined that the ones who have been carrying on viticulture for many years, were informed about the subjects and have given importance to the applications to the vineyards. Besides this it can be said that the technical knowledge of the farmers is not sufficient so the farmers are in need of education on technical subjects.