Eski Yugoslavya'da zihniyet ve sinema ilişkisi
Relation between mentality and cinema in former Yugoslavia
- Tez No: 103712
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ ADANIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Zihniyet çok karmaşık ve geniş kapsamlı bir konudur. 1991 yılına kadar tek ülke ve iki zihni yete (kültüre) sahip olan Yugoslavya söz konusu olunca bu iş daha da zorlaşmaktadır. Yu goslavya'nın dağılmasına sebep olan Güneyli (Doğulu-Antiekonomik-Irrasyonel) ve Kuzeyli (Batılı-Ekonomik-Rasyonel) zihniyetler Marcel Mauss'un (Oğuz Adanır)“Potlaç Kuramı”çer çevesinden bakmak, Yugoslavya'nın dağılması hakkında birtakım yeni sonuçlara ulaşmamıza sebep olmuştur. Buradan yola çıkarak bu iki zihniyet ve kültürel farklılığı sinemada (bizi zihni yete götüren) görmek mümkün. Bu özellikle Tito'nun ölümünden sonra (80'li yıllardan itibaren) çekilen filmler için geçerlidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Mentality is a very complicated and it is a huge subject. When it comes to Yugoslavia this subject becomes more difficult. Yugoslavia which was one country until 1991 has two mentali ties. There is one of many, two reasons for Yugoslav's departure: Southern (Eastern-Antie- conomic-lrrational) and the Northern (Western-Economic-Rational) mentalities. And when we look through the glasses of Marcel Mauss's (Oğuz Adanır) Totlatch Theory" we can see and find many new reasons for the departure of Yugoslavia. We can see this two different mentali ties and cultures in the Yugoslav films (cinema). Especially in the eighty's after death of Presi dent Tito. n