Türkiye'de kara ulaşımı politikası ve ekolojik dengeye etkileri
Land transportation politics in Turkey and its effects on ecological balance
- Tez No: 103713
- Danışmanlar: PROF.DR. ZERRİN TOPRAK KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
ÖZET Türkiye'de karayoluna çıkan hiçkimsenin gideceği yere sağ salim ulaşma garantisi bulunmamaktadır. Başka bir ifade ile, trafik kazalarında insan kaybı çok yüksek düzeyde seyretmektedir. Öyle ki ; Türkiye, motorlu araç başına düşen ölü ve yaralı sayılarında dünyada ilk sıralarda yer almaktadır. Büyüklük açısından havaalanı terminallerine denk otobüs terminallerinin inşa edildiği ülkemizde, ölümlü kazaların çoğalmasının yanısıra, araç trafiğinin artmasının getirdiği çevresel etkiler, organizasyon ve ekonomi kara ulaşımı örneğini incelenmeye değer hale getirmiştir. Ülkemizde karayolu taşımacılığının hızla demiryolu ve diğer ulaşım sistemlerinin önüne geçmesi ve dengeli bir ulaştırma politikasının ciddi bir politik söyleme konu olmaması, bu çalışmanın disiplinlerarası bir yaklaşımla ele ahmp tüm yönleriyle incelenmesi gerekliliğini daha da ön plana çıkarmaktadır. Bu çalışmada, kuramsal ve ampirik çalışmalar Türkiye ölçeğinde değerlendirilmiştir. Birinci bölümde, ulaştırma sektörü genel olarak incelenmiş ve Türkiye'de ulaştırma sektörünün ekonomi içindeki yeri ve temel sorunları ile bu sorunlar için politika önerileri belirtilmiştir. İkinci bölümde, Türkiye'de kara ulaşımı ve politikası incelenmiş ve karayoluna alternatif olabilecek ulaştırma sistemleri ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, Türkiye'de kentiçi ulaşım incelenmiş, kentiçi ulaşımla ilgili sorunlar ve politika önerileri sıralanmıştır. Dördüncü bölümde, Avrupa Birliği'nde ulaştırma politikası ve Türkiye'de ulaştırma sektörünün birliğe uyumu konusu ele alınmıştır. Beşinci ve son bölümde de kara ulaşımının ekolojik dengeye etkileri incelenmiş ve sürdürülebilir kalkınma ve ulaştırma kavramları üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In Turkey, there is no guarantee for a person to go to road can reach to his destination in safe and sound. Another words, level of mortality is very high in traffic accidents. Such that; Turkey is ranked in top orders in the world on the number of dead and injured persons per motor vehicle. It makes worth trying to study on environmental effects of vehicle traffic, organisation, economy as well as increase of death in accidents in the land transportation example in our country where bus terminals are constructed as big as airports. In our country, the result of increase in highway transportation over railway and other transportation systems and because of not being a subject for a serious politic discussion makes lead the need of studying on this study on all point of views in a disciplined approach. In this study, theoretical and empirical studies are evaluated in Turkey's scale. In the first chapter, transportation sector is examined in generally and place of transportation sector in economy in Turkey and basic problems with its political suggestions are stated. In the second chapter, land transportation and its politics are evaluated and possible alternative transportation systems to highway are explained. In the third chapter, interior city transportation in Turkey is examined and problems in interior city transportation and its political suggestions are described. In the fourth chapter, transportation politics in European Union and adaptation of transportation sector of Turkey to Euopean Union are evaluated. In the fifth and last chapter effects of land transportation to ecological ballance are examined and is dwell uponed sustainable development and transportation. VI