Türk ve İslam eserleri Müzesi'nde bulunan Sultan I. Süleyman, II. Selim ve III. Murad'a ait altı adet tezhipli padişah tuğrasının renk ve desen açısından incelenmesi ve değerlendirilmesi
The Evaluation of colour and pattern styles in the six illuminated tughras of Suleyman I., Selim II., III. Murad held by the Türk Islam Eserleri Müzesi
  1. Tez No: 103725
  2. Yazar: PINAR BAŞKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. AYNUR MAKTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Osmanlı Devletinde ferman, berat, menşur, mülkname gibi belgelerin üzerine çekilen tuğra, bu belgelerin padişaha ait olduğunu belirterek, devletin varlığını ve gücünü göstermektedir. Bu nedenle tuğra, padişahın siyasal varlığını ve otoritesini temsil eden bir imge olarak kabul edilmiştir. Osmanlı imparatorluğunda tuğra, kendine özgü detaylar ve kompozisyon özellikleri ile de sadece bir imza olmaktan çıkıp, sanatsal bir nitelik kazanmıştır. Günümüze ulaşan ferman, berat, name-i hümayun gibi belgeler genellikle diplomatik bilimler açısından incelenmekte ve değerlendirilmektedir. Bunun yanında, bu belgelerde bulunan tuğralar estetik açısından yalnızca hat sanatı yönünden incelenmiştir. Tuğraların yazı ve şekil bakımından olduğu kadar, tezhip sanatı açısından da analiz edilmesi büyük önem taşımaktadır. Yapılan literatür çalışmaları sırasında, teorik alanda bu konuda hazırlanmış eserlerin sınırlı sayıda olduğu görülmüştür. Bu sebepten dolayı müzehhep fermanların renk ve kompozisyon özelliklerinin inceleneceği detaylı bir çalışma yapılması ihtiyacı doğmuştur. Buradan yola çıkarak, tezin ana çıkış noktasını hazırlayan neden, Türk ve islam Eserleri Müzesi'nde bulunan 16. yüzyıla ait altı adet tezhipti padişah tuğrasını renk ve desen açısından inceleyip değerlendirmektir. Tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde tuğranın tanıtımı, tarihçesi, padişaha ait tuğralı belgeler.bu belgelerde kullanılan hat türü, tezhip kompozisyonları ve malzeme çeşitleri ile tuğra yazan ünlü hattatlar anlatılmıştır, ikinci bölümde, Türk ve islam Eserleri Müzesi'nde bulunan 16. Yüzyıla ait altı adet tezhipli padişah tuğrası fotoğraf ve çizimleriyle birlikte, renk ve desen açısından incelenip değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde ise tez konusuyla bağlantılı olan uygulama çalışmalannın fotoğraftan ve açıklamaları yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the Ottoman Empire, the tughras which are drawn on the documents or certificates called ferman, berat, menşur, mülkname, indicating that these documents pertaining to the Sultan denote the existance and power of the state. For this reason, tughra is accapted as the political image representing the Sultan's authority. With the unique features concealed in the details and in the composition, tughra is not only a signature, but also carries out an aesthetic role. The documents ferman, berat, name-i hümayun are generally examined from the aspect of paleography. Furthermore, the tughras seen on these documents are evaluated aesthetically only a for their charactheristics in the art of calligraphy. Ifs important to analyze the illumination on the tughras as well as their calligraphic features. During the researches on literature, it is noticed that the studies about the illumination styles on the tughras are inefficient From this point of wiew, there occured a necessity to make a research on the illumination styles of some of the tughras. As a result, six tughras held by the Türk ve İslam Eserleri Müzesi are chosen to be evaluated through their decorative features. The thesis consist of three chapters: In the first chapter tughra is introduced; there has given information about the history, the documents of the Sultan, the calligraphy and the composition teacniques used in these documents and the famous calligrapher, drawing tughra. in the second chapter, the six tughras held by the Türk ve islam Eserleri Müzesi are introduced with their orijinal photographs and drawings. In the third chapter, the photographs and the explanations of the works referring to the thesis take place. VI