Konaklama işletmelerinde başarım değerlemesi ve iş doyumu analizi
Performance evaluation and job satisfaction analysis in hotels
- Tez No: 103747
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZKAN TÜTÜNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
ÖZET Ait oldukları turizm endüstrisinin yapısından dolayı konaklama işletmeleri, diğer endüstrilerdeki işletmelerden farklı özelliklere sahiptir. Aralıksız hizmet veren, büyük ölçüde insan gücüne dayanan konaklama işletmeciliğinde insan unsuru, hizmetin verimliliğine ve müşteri doyumuna doğrudan etki etmektedir. İnsan kaynakları birimi gün geçtikçe daha da önem kazanan bir yönetim birimi haline gelmektedir. İşgören kayıtlarını tutmaktan öte, işgörenin yetenek ve becerilerini geliştirerek en üst düzeyde verim almak ve işletmeye bağlılıklarını artırmak ve katkılarını en üst düzeye çıkarmak amacıyla yürütülen bir dizi işlevi de yerine getirmektedir. Uzmanlık gerektiren bu işlevler, günümüzde, belirli dönemlerde tekrarlanan ve insan kaynakları yönetiminin kararlarını etkileyen başarım değerlemesi uygulamalarıyla desteklenmektedir. Başarım değerlemesiyle elde edilen veriler doğrultusunda işgörenin yetenek ve becerileri, eğitim ihtiyaçları, terfi olanakları belirlenebilmektedir. İşgörenin işine devamı, işini çekici bulması, işine bağlılığı ve verimliliği için önemli olan diğer bir olgu da iş doyumudur. Yapılan araştırmalar, başarım değerlemesi ile iş doyumu arasında bir ilişkinin varlığını ortaya koymaktadır. Bu çalışmada, başarım değerlemesi süreci, yöntemleri, iş doyumu, iş doyumunu etkileyen faktörler bazında incelenmiştir. Buradan hareketle, işgörenlerin iş doyumları ölçümlenmiş.. buna bağlı olarak başarım değerleme uygulamasına bakış açılan saptanmıştır. Daha sonra her iki değişkenin birbirleriyle olan ilişkileri ortaya konulup yönleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The essential structures of the touristic establishments are rather different from the industrial companies. As uninterrupted service providers; hotels, motels and similar complexes work labor intensively for the“people”where human beings subjectivity is dealt with by also human beings that further complicates the process. As a result of human being complexity, in either directions, Human Resources Management is getting more and more prominent in today's contemporary business administration. Nowadays, human resource function directs its concentration on developing and improving the employees' abilities rather than only administering their in/out records. Needless to say such an human resources approach would not merely increase employees (in other words“team members”) productivity but also create their loyalties to the enterprise. To achieve aforesaid numerous objectives, human resources management focuses on perpetual“employee evaluations”which is, in terminology, so-called Performance and Development Review (PDR). As is deeply involved in human factor, PDR exercises necessitate extensive human resources expertise and experience. The results collacted through perpetual PDRs would determine training and development needs, promotion possibilities and ultimate business objectives of the employees of that enterprise. The other important factor in the same framework is the employees' job- satisfaction which ensures continuity, loyalty and as an end results productivity. Statistical surveys and studies indicates a scientific relationship between“PDR”and“Job-satisfaction”. In this dissertation, process of the PDR, methodic PDR approaches, job- satisfaction and the other determinant parameters on job-satisfaction have been analyzed in an ad hoc database speculum. By analyzing so; employees job-satisfaction along with the PDR exercises have been studied and employees views on PDR issue have been observed and determined. At the conclusion, their parametric co-relations are identified at statistically acceptable significance of variance.