Toplam kalite yönetiminde değişim sürecinin analizi
The Analysis of change process in total quality management
- Tez No: 103764
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜLAY BUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
ÖZET Çağdaş yönetim anlayışlarından biri olan Toplam Kalite Yönetimi'nin önemi, globalleşen dünyada ve buna paralel olarak rekabetin de gittikçe sertleştiği şu günlerde daha çok anlaşılmaktadır. Toplam Kalite Yönetimi'nin sürekli gelişme (KAIZEN) unsuru, ürünlerde, süreçlerde ve personelin niteliklerinde ulaşılan hiçbir noktayı yeterli görmez. Bir sistem ya da süreç kusursuz işlese bile, o sistem ya da sürecin mutlaka gelişmeye açık yönleri aranır. Gelişim de, bünyesinde değişim olgusunu barındırır. O halde, Toplam Kalite Yönetimi uygulayan organizasyonlarda sürekli değişim kaçınılmazdır. Toplam Kalite Yönetimi uygulamalarının başarısızlığa uğramasındaki nedenlerden biri de organizasyonda yaşanan değişim sürecinin öneminin kavranamaması ya da iyi analiz edilememesidir. Bu nedenle Toplam Kalite Yönetimi'nden beklenen müşteri tatmini, sürekli gelişim, maliyetlerdeki azalış, verimliliğin artması gibi sonuçların elde edilmesi yaşanılan değişim sürecinin ayrıntıları ile değerlendirilmesine ve bu sürecin iyi yönetilebilmesine bağlıdır. Çalışmanın amacı kuramsal bir araştırma ile sertleşen rekabet ortamında işletmelerin yaşama ve rekabet şansını yakalayabilmeleri için yeni ve çağdaş yönetim anlayışlarından biri olan Toplam Kalite Yönetimi felsefesinin önemini vurgulamak ve Toplam Kalite Yönetimi ile değişim arasındaki ilişkileri irdelemektir. Bu çalışmada öncelikle Toplam kalite Yönetimi'nin tanımı, içeriği, gelişimi, temel unsurlan, uygulanma süreci ve başarısızlık nedenleri ele alınmıştır. İkinci bölümde“Organizasyonel Değişim”kavramına değinilmiş, Organizasyonel Değişimin tanımı, Organizasyonel Değişime neden olan etkenler, Organizasyonel Değişim çeşitleri ve yaklaşımları, Organizasyonel Değişimin amacı, evreleri, Organizasyonel Değişime karşı direniş ve direnişin önlenmesi konulan incelenmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise Toplam Kalite Yönetimi'nde değişim sürecinin analizi yapılarak, Toplam Kalite Yönetimi'nde sürekli gelişme (iyileştirme) kavramı ile beraber Toplam Kalite Yönetimi'nin yönetim anlayışında, organizasyon kültüründe ve organizasyon yapısında yarattığı değişimler irdelenmiştir. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The importance of one of the contemporary management comprehension: Total Quality Management (TQM) is being well known considerably in these days while the competition is getting wild in globalization world. The success arrival point of the process, product or personnel quality is never enough for the continuous development (KAIZEN) element of TQM. Even a system or process works perfectly; TQM still demands investigating of secret sides that can be improved of a system or process. In this manner,“Development”always contains“change”fact. Therefore, change is inevitable in TQM organizations. One of the main reasons of failure in TQM practices is lack of understanding or lack of analysing change process. For this reason, the positive expectations of TQM such as customer satisfaction, continuous development, decrease in costs, increase in productivity combine to the success of analysis of change process and successful change management. The purpose of this thesis is emphasizing the importance of the TQM philosophy that is one of the main contemporary management understandings in order to get competition chance and live in competing market and investigating the relationship between“TQM”and“Change”by the theoretical research. In the first part of the thesis, definition of TQM, basic contents and elements of TQM, historical background of TQM, practices and failure reasons of TQM were examined. The second part includes information about the“Organizational Change (OC)”. Definition and reasons of OC, kinds of OC, purpose of OC, stages of OC, Resistance to the OC and prevent the resistance are some of the topics in the second part. Finally, the last part contains the analysis of change process in TQM. In this last part changes caused by TQM in organization culture and organization construction were also investigated. Vll