Özdemir Nutku'nun tiyatro eleştiri ve deneme yazıları üzerine bir inceleme
A Research on Özdemir Nutku's writings on theater criticism and essays
- Tez No: 103780
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UĞUR AKINCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 372
Özet
ÖZET“Özdemir Nutku 'nun Tiyatro Eleştiri ve Deneme Yazılan Üzerine Bir İnceleme ”başlıklı bu tezde, Özdemir Nutku'nun Türk Tiyatrosu üzerine yazdığı eleştiri, inceleme, deneme, araştırma ve polemik yazılarının en çarpıcı örneklerinden yola çıkarak tiyatromuzun 60' lı yıllardan bu güne içinde bulunduğu durumu ve gelişimini belirlemeye çalıştık. Ayrıca bu inceleme Özdemir Nutku'nun bir eleştirmen olarak tiyatromuzdaki yerini ve eleştiri mekanizmasına olan katkılarını da içeriyor. Bu sonuca ulaşabilmek için GİRİŞ Bölümü'nde onun bir tiyatro inşam olarak ayrıntılı yaşam öyküsünü, eğitimini, başarılarım ve bazı anılarını gözler önüne serdik... Ardından I. ve II. BÖLÜM'lerde tezin ana konusu olan“Eleştirmen Nutku”yu, Devlet Tiyatrosu ve özel tiyatroların temsilleri üzerine yazdığı eleştirileri ışığında incelemeye çalıştık... Her iki bölümde de bu tiyatroların o günlerden bu güne uzanan sorunlarını, Nutku'nun bakış açısıyla ele aldık. III. BÖLÜM'ü ise, yazarın yine gazete ve dergilerde yayımlanmış inceleme, deneme, araştırma ve polemik yazıları arasından Türk Tiyatrosu üzerine yazılmış olanlarına ayırarak, genel bir değerlendirmeye ulaştık... VIII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The thesis, A Research on Özdemir NUTKU's Writings on Theater Criticism and Essays, tries to define the present condition and development of our theater from 1960's to date by selecting the most notable examples of Özdemir Nutku' s criticals, surveys, essays, researches and polemics. This survey also includes Özdemir Nutku's exquisite place in our theater and his contributions to the critical mechanism, as a critic. In order to achieve this aim, the INTRODUCTION exibits his life as a man of theater, his education, successes and some of his memories... The following PARTS I an II try to analyse the main topic, namely,“ NUTKU as a critic”in the light of his critical writings on various plays of some private or state theaters... Both parts handle the problems still existing from those days to date in accordance with Nutku's perspective. PART III includes a general consideration by selecting bis writings on Turkish Theater among many surveys, researches reviews and polemics pressed on some newspapers and periodicals. DC