İşletmelerde uluslararasılaşma süreci
The Internalization process in the firms
- Tez No: 103781
- Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Uluslararası işletmecilik, İşletme Bilimine bağlı olarak pek çok boyutu olan bir çalışma alanıdır. Bu çalışmanın amacı, işletmelerin uluslararasılaşma sürecinin ve bu sürecin işletme yapılan üzerindeki etkilerinin incelenmesidir. İşletmelerin uluslararasılaşma süreci, işletme yönetimince gerçekleştirilmesi gereken belirli birtakım aşamalardan oluşan bir süreçtir. Yapılan araştırmalarla belirlenen bu aşamaların birbirini takip etmesi, işletmenin uluslararası alanda başanlı bir şekilde faaliyet göstermesini sağlamaktadır. Çalışma, işletmelerin uluslararasılaşma süreci içerisindeki yapısal gelişmelerine yoğunlaşmıştır. Bu nedenle, birinci bölümde, uluslararası işletmeciliğin genel çerçevesi çizilmiştir. İkinci bölümde, uluslararasılaşma süreci, teorideki gelişmeler ışığında araştırılmıştır. Ayrıca uluslararasılaşma yöntemleri de belirtilmiştir. Son bölümde, öncelikle Türkiye'nin genel uluslararası işletmecilik eğilimi, daha sonra da işletmelerin uluslararasılaşma sürecindeki konumlan, işletmelerin uluslararasılaşma süreci teorisi çerçevesinde incelenmeye çalışılmıştır. Çalışmanın sonunda, endüstriyel ağlara katılmanın, küçük ve orta boy işletmelerin uluslararasılaşmasına yaptığı katkı değerlendirilmiş ve bunun Türkiye'deki işletmeler için bir model olabileceği sonucuna varılmıştır. Endüstriyel ağlar, uluslararası üretim zincirinde hiyerarşik bir yapı oluşturmaktadır. Fason üretim anlaşmalarıyla bu zincirin içine giren firmalar uluslararası rekabete uygun ürünler üretmeyi öğrenebilmekte, kendi eksik ve güçlü yanlarını değerlendirme fırsatı bulabilmektedirler. Bu sayede zincirin yukarı halkalarına tırmanabilir, marka yaratma, dizayn geliştirme ve teknolojik yeniliklerle uluslararasılaşma sürecinde başanlı olabilirler.
Özet (Çeviri)
International Business is a search area that has many dimension which blong to Business Administration Science. The aim of this study is research that internationalization process of the firms and effects of this process on the structure of firms. Internationalization process of the firms is a process that include some stages which should be made by the menegers of the firms. This subsequently stages which found with reaserch, provide a successfull internationalization for the firms. This study focused on structual evolution of the firms on the internationalization process. For that reason, international business environment was explained in the first part. In the second part, internationalization process was described, in the light of theoretical evolutions. In addition, internationalization methods was explained. In the last part, firstly Turkey's general approach to international business was examined. After that, the position of Turkish firms on the internationalization process was examined in the light of internationalization process of the firms theory. At the and of this study, facilitative factors of joining in a network (industrial) for small and medium sized firms was discussed. And discussed that this could be model for Turkish firms. Industrial networks create a hierarchical structure on the international production chain. The firms has been joined in this chain with contractual manufacturing agreements, could improve their productions for international competition, and find a chance for estimate their strengths and weakness. In addition they could be successful on the internationalization process via rise on this chain by creating new brands, designes and technological innovations.