KOBİ yatırımlarının desteklenmesinde vergi teşvik unsurlarının etkileri (19990 sonrası dönem analizi)
Effects of tax incentive components on investment of small and middle scaled enterprises (Analysis of after 1990 period)
- Tez No: 103779
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmada, 1990 sonrası Türkiye'de gün geçtikçe önemi artan KOBİ'ler (Küçük ve Orta Boy işletme) hakkında bilgi verilmiş ve Devletin vergi teşvikleri ile KOBİ'lerin gelişimine müspet etkileri Hazine Müsteşarlığınca ortaya konulan rakamsal büyükler ile değerlendirilmiştir. Teşvik belgelerine ilişkin rakamsal değerler ülkemizde yaşanan kronik enflasyonun etkilerinden döviz ve enflasyon değerlemesi ve yeniden değerleme oranları ile reel değerlere getirilmek suretiyle enflasyonist değerlerden arındırılarak analize konu edilmiştir. Vergi Teşvik unsurlarının yatırımlar üzerindeki etkisinin ölçülmesi çerçevesinde hazırlanmaya çalışılan tezde istatistik alt yapısının yeterli olmaması ve son on yıl içerisinde ekonomik dalgalanmanın önemli düzeyde bulunması nedeniyle kesin sonuca varılamamış olmakla birlikte, yatırımcıların yatırım kararları ile ekonomik perspektifin doğrudan ilgisi olduğu ortaya çıkmıştır. Tezimizde sonuç olarak yatırım teşviklerinin yeterli düzeyde etkin olmadığı, yatırım teşvikleri ile ilgili belirli bir programın bulunmadığı, ve teşvik unsurlarının yatırımcıyı yatırım yapma konusunda yeteri kadar ikna edemediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The importance of the small businesses has been increasing day by day since 1990. Another issue gaining importance nowadays is tax incentives. In this study, the effects of the tax incentives over the small businesses are evaluated with the statistics prepared by The Duties of an Undersecretary of Treasury. The nominal values of the incentive certificates are analyzed after they are recalculated by inflation, exchange and revaluation rates to remove the effects of the chronicle inflation in Turkey. The study that examines the effects of the tax incentive components over the investments is not concluded clearly due to the statistical insufficiencies and the serious economical instabilities during the last 10 years. Nevertheless it is found out that the investment decisions of the investors are directly proportional with the economical conditions rather than the tax incentives. In a nutshell, it is determined that the effects of the incentive components are insufficient, in addition there is not any definite program about investment incentives, moreover, the incentives are not so persuasive for investing.