İbn Rüşd ve Gazali'nin te'vil anlayışı
Ibn Rushd and al-Gazali on tevil
- Tez No: 103790
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. OSMAN BİLEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Bu çalışmamızda te'vil problemini Gazali ve İbn Rüşd'ün görüşleri çerçevesinde incelemeye çalıştık. Konu düşünce geleneğimizde; değişik disiplinler çerçevesinde ele alınmış ve birbirinden farklı çözüm yolları ileri sürülmüştür. Te'vil sorunu aslında, kutsal lafızların anlaşılması bağlamında daima varolmuştur. Fakat İslam kültürüne giren yeni fikirlerle birlikte yeni boyutlar kazanmıştır. Konu söz konusu gelişmelerle beraber özellikle akıl-din ilişkisi çerçevesinde incelenmiştir. Gazali konuya değişik açılardan yaklaşmış, konuyu daha çok kendi dini ve kelami kabulleri çerçevesinde incelemiştir. Akli bilgiye kısmen yer vermiş, daha çok dini bilgiyi esas alarak te'vil yapmıştır. Gazali ontolojik ve sosyolojik açıdan te'vilin nesnel ve öznel kurallarını belirlemiştir. Te'vilin; mecazi, metaforik bir okuma ve anlama şekli olduğunu söyleyerek, epistemolojik ve dilsel açılardan da sorunu ele almıştır. İbn Rüşd ise, konuyu sistematik bir şekilde ele almıştır. Te'vilin objektif bir tarzda anlaşılma kurallarını belirlemiştir. Soruna akıl-din ilişkisi bağlamında yaklaşarak, din ve felsefe bakımından te'vilin gerekliliğini ortaya koymuştur. İbn Rüşd te'vilin burhani, akli esaslara dayanması gerektiğini düşünür. Onun düşüncesinde burhan epistemolojik ve metodolojik nitelikleri olan bir terimdir. İbn Rüşd“itibar”terimine de burhan anlamını verir. Ona göre burhan kesin akli bilginin kriteridir. Te'vil ancak burhanı bilen kimseler tarafından yapılmalıdır. Te'viller halktan kimselere açıklanmalıdır. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, we investigated the views of Al-Ghazali and Ibn Rushd on the problem of interpretation. The questions concerning interpretation have important bearings on the issue of understanding of sacred texts and language. For this reason, both Ghazali and Ibn Rushd discuss the problems of interpretation in the context of the relations between reason and revelation or philosophical and religious knowledge. Al-Ghazali, has analyzed interpretation from various perspectives, especially from the theological dogmatic point of view. He recognizes that limited application of interpretation and rational understanding of religious text and applied interpretation with specifically religious perspective. For Al-Ghazali interpretation is need mostly when texts and statements requires metaphorical reading and understanding; thus it must be applied with caution. Therefore, for him, interpretation must comply with certain epistemological and linguistic requirements as well as practices of interpretation follow certain ontological and sociological rules. Ibn Rushd, however, deals with the questions of interpretation in a more systematic way. He sets out objective rules for interpretation. From both a philosophical and theological perspective he inquires into the question within the context of relation between human reason and religion. For Ibn Rushd, interpretation must comply with the rules of reason and rules of scientific reasoning. Discursive reasoning has both epistemological and methodological implications for interpretation since, understanding religious text requires reasoning as a necessary criteria of knowledge. For both religious and sociological reasons, interpretation must be applied to texts only by experts and not all interpretations are to be publicized. He emphasizes the need for objective rules of interpretation which are the same with objective rules of logical reasoning. VII