Konteyner terminallerinde yönetim ve organizasyon: İzmir limanı uygulaması
Management and organization in container terminals: case study of port of İzmir
  1. Tez No: 103800
  2. Yazar: KAZIM YENİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKKI KİŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
ÖZET Bu çalışmanın konusu; konteyner terminallerinin örgüt yapısının incelenmesi olup; uygulama alanı olarak TCDD - İzmir Limanı seçilmiştir. Araştırmanın amacı; konteyner terminallerinin örgüt yapılarının ortaya konması ve Türkiye'nin en büyük konteyner terminaline sahip olan TCDD - izmir Limanı'nın örgüt yapısını makro bir yaklaşımla temel yapı öğeleri bakımından dikey farklılaşma, yatay farklılaşma, bölümleşme esasları ve denetim alanı açılarından analiz etmektir. Araştırmanın önemi; TCDD - İzmir Liman örgütünün uygulamada olan fakat yazılı bir şekilde şimdiye kadar ortaya konmamış, en üst yönetim kademesinden en alt çalışanlara kadar örgüt şemasının ortaya konmasıdır. Araştırma sonucunda, TCDD - izmir Limanı'nın finansman, yatırım, personel, fiyatlandırma gibi önemli konularda merkezi bir yönetime bağlı olduğu gözlemlenmiştir, izmir Liman örgütünün dünyadaki diğer limanlarla karşılaştırıldığında dikey farklılaşma açısından fazla yönetim kademesine sahip olduğu, yatay farklılaşma açısından diğer limanlar ile benzer özellikler taşıdığı, üst ve orta kademede“işlevsel”esasa göre; alt kademelerde ise“sayı”,“zaman”“süreç”ve“ürün”esasına göre bölümleşmeye gidildiği görülmüştür. Buna karşın bazı işlevsel bölümlerin örgüt şeması içindeki yerlerinin yanlış konumlandınldığı; denetim alanı açısından karşılaştırıldığında, özellikle alt kademe çalışanlar açısından limanın etkinliğini ve verimliliğini etkileyen bölümlerde denetimi güçleştirici geniş denetim alanlı basık bir yapılanmaya gidildiği gözlemlenmiştir, özellikle üst ve orta kademede dikey ve yatay farklılaşma açılarından yeniden yapılanmaya ihtiyaç duyulduğu; limanın operasyon ve teknik bölümlerindeki alt kademe çalışanlar açısından geniş denetim alanlı basık bir yapılanma sorunuyla karşı karşıya olunduğu anlaşılmaktadır. Önümüzdeki yıllara ilişkin veriler dikkate alındığında TCDD - izmir Limanı'nın yönetim sorunları bulunmaktadır. Bu sorunların çözümünde kısa, orta, uzun vadeli üç ayrı aşamalı programların gerçekleştirilmesinin akılcı bir yaklaşım olacağı düşünülmektedir. VII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The subject of this study is analyzing organizational structure of the container terminals in general and Port of Izmir in particular. The purpose of the study is to take a brief look at the overall management organizations adopted at the leading container terminals. In the meantime, it sheds a closer focus on the management organization applied at Port of Izmir, which has the biggest container terminal in Turkey. The macro - level approach includes an analysis in terms of the whole basic structure comprising vertical differentiation, horizontal differentiation, the features of departmentalization and the overall span of management The study could be considered to be distinctive in that it has revealed and put forward the thorough organizational chart comprising all the levels from the very top management to the very bottom which has been practiced at Port of Izmir for years but has not yet been put into formal written form. The study has revealed as a result that the management of Port of Izmir has strictly been centralized in the fundamental aspects of management such as finance, investment, personnel and pricing management The study has also revealed that when compared with many other ports in the world, Port of Izmir has had an excessive number of management levels in terms of vertical differentiation, and it has had almost the same levels as the other leading ports in terms of horizontal differentiation. As far as the allocation is concerned, it has been found out that the allocation at the top and the middle levels has been based on“function”, and that at the bottom level has been based on“number”,“time”, and“process”. The study, on the other hand, has revealed that some of the function - based allocations has been misplaced in the organizational chart Besides, when compared with the other leading porte in terms of the span of control, Port of Izmir seems to have deployed a highly broad span, making an effective control over the bottom level employees VIIIrather difficult which in turn is most likely to affect the productivity and efficiency of the port operations. The study has underlined two unavoidable bottlenecks encountered at the management of Port of Izmir. One of them is related with the vertical and horizontal differentiation particularly experienced at the top and the mid levels, which is to be overcome through a reorganization. The other is related with the bottom level employees particularly those working at the operational and technical departments. The too broad span of control at the these levels is to be narrowed with no further delay. All in all, when the predicted data for the near future have been taken into consideration, the study has underlined that Port of Izmir has various crucial management problems. And the researcher thinks it would be reasonable to carry out all possible remedies cautiously and step by step, considering the measures to be taken in short term, mid term and long term planning. IX