Türk Vergi Hukukunda Bakanlar Kurulu kararlarının yeri ve önemi
The Importance and place of decisions of the council of ministers in the Turkish tax law
- Tez No: 103801
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ZEYNEP ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
ÖZET Türkiye'de Bakanlar Kurulu yürütmenin sorumlu kanadı olarak, gerek anayasal ve gerekse yasal pekçok yetki ve görevle donatılmıştır. Bakanlar Kurulu'nun bu görevlerini yerine getirirken ve yetkilerini kullanırken en çok başvurduğu işlem türü olan Bakanlar Kurulu kararları, Anayasa'da düzenlenmemiş, yapılışı ve uygulanması teamül haline gelmiş kurallarla işleyen, idari işlemlerdir. Bu işlemler Danıştay'ın yargısal denetimine tabidir. Bakanlar Kurulu'na gerek Anayasa'nın 73 üncü maddesiyle ve gerekse, diğer kanunlarla tanınan yetkilerin kullanılmasında başvurulan işlem türü olarak Bakanlar Kurulu kararları, vergi hukukunda önemli bir yere sahiptir. Bakanlar Kurulu kararıyla yapılan düzenlemeler bazen kanun alanına girebilmekte ve bu durum "vergilerin kanuniliği îlkesi'ne aykırılık oluşturabilmektedir. Bakanlar Kurulu kararlan aynı zamanda, vergi hukukunda, Bakanlar Kurulu'nun iğer işlemlerine tercih edilmesi bakımından da ayn bir öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT As a responsible part of executive power in Turkey, the Council of Ministers has both constitutional and legal power and duties. Decisions of the council of ministers, main instrument applied by the council of ministers as perform these duties, are not arranged in the constitution. However, they are administrative transactions which their preparation and practice are subject to customs. These transactions are not subject to control of the state council. As a result of using of power by the council of ministers, stems from the 73rd article of constitution and other laws, decisions of the council of ministers have an important place in the Turkish Tax law. Arrangements, made as to decisions of council of ministers, sometimes violate areas must be arranged by law. Therefore, this situation constitutes incongruity against the canon of“ legality of taxes”Since decisions of the council of ministers are preferred to other transactions of the council of ministers, they have a special place in the Turkish Tax Law. VI