Poliçede aval
Guaranty of bill of exchange
  1. Tez No: 103799
  2. Yazar: ERTAN DEMİRKAPI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ORUÇ HAMİ ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Teminattan inceleyen hukuk dalı teminat hukuk olarak değerlendirildiğinde, aval teminat hukukuyla kıymetli evrak hukukunun kesiştiği noktada yer alan bir kurumdur. Kredi ilişkilerinde kullanılan poliçenin temini amacıyla ticari hayatta ortaya çıkmış ve kanunlaşma hareketleri sonucu, hukuki düzenlemede yerini almıştır. Teminat verenin bir çok savunmadan mahrum kaldığı bir teminat olduğundan, ticari hayatın gerektirdiği güven ihtiyacını karşılamada, diğer teminatlara göre avantajlı bir kurumdur. Ticari hayatta kullanılmasını sağlayan bir diğer özelliği, kıymetli evrak üzerindeki alacak kadar kolay tedavül edebilmesidir. Kanunda açıklanmamış bulunmakla birlikte, aval verenin sorumluluğu, sözleşmeye dayanmaktadır. Ancak bu sözleşmede oluşan aksaklıklar, iyi niyetli üçüncü kişilere karşı ileri sürülemez. Aval veren lehine aval verdiği kişinin, bir çok savunmasından yararlanamaz. Aval poliçe üzerine yazılan bir beyanla oluşur. Bu beyan aval iradesini, lehine aval verilen kişinin kim olduğunu ve aval verenin imzasını içerir. Lehine aval verilen kişinin kim olduğu belirtilmediği taktirde, aval keşideci lehine verilmiş sayılır. Başka bir ibare içermeyen imza, aval iradesini içeriyor kabul edilir. Aval veren sorumluluğunu kendi koyduğu kayıtlarla sınırlandırabilir. Ancak bu sınırlandırma, avalin hukuki niteliğiyle bağdaşmadığı taktirde, aval oluşmaz. Aval verenin poliçe üzerindeki yeri lehine aval verdiği kişiden sonra, bu kişiye başvurabilecek ilk kişiden öncedir. Aval verenin sorumluluğu ve haklan da bu yere göre belirlenir. Buna göre aval veren, lehine aval verdiği kişiye başvurabilecek kişilere karşı sorumludur. Aynı şekilde ödeme yaptığı taktirde, lehine aval verdiği kişi ve ona karşı sorumlu planlara başvurabilir.
Özet (Çeviri)
An avat takes place between guaranty law and negotiable instrument law. Aval was created by aiming guaranty of bill of exchange which used in credit agreement and then it was codified. Avalist has strict responsibilities, according the other guaranties. That's why an aval has more advantage, than other guaranties, when meeting trust needs in the trade life. Another speciality of aval that used in trade is to negotiate easily rights on the instrument. Although it isn't explained in the Turkish Commercial Law (TTK), responsibility of avalist based on contract Defences on this contract may not set up against the goodwill third person. In respect of the most defences, that may be raised by the person for whom he has became a guarantor, cannot use by the avalist. Aval is formed with declaration on the instrument. This declaration include,“aval”or words of similar impact, a specify the person whom avalist became guarantor and signature of avalist. In the absence of such specification, the person for whom he became guarantor is the drawer. Avalist may limit his own liability by an express stipulation in the instrument. This stipulation is effective only Avalist is between parties, whom he became guarantor and who has right on the instrument against whom he became guarantor. Rights and liabilities of avalist define from this position. Avalist hold responsible to parties, who may exercise his right against whom avalist became guarantor. In the same way, when he pays the instrument, he may recover from the party for whom he has became guarantor and from the parties who are liable on it to that party. TT