Uluslararası ticarete etkileri açısından küreselleşme ve alternatifi bölgeselleşmenin Türkiye için rolü ve önemi
The Role and the importance of globalization and its alternative regionalisation for Turkey in terms of their effects for international trade
  1. Tez No: 103815
  2. Yazar: BORA ÇALIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNAL ÖNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, uluslararası ticaretin küresel ve bölgesel dinamikler açısından incelenmesi, bunun yanı sıra Türkiye'ye yönelik etkilerinin ve sonuçlarının ortaya konulmasıdır. Son yıllarda, özellikle ekonomik açıdan önemli bir konuma oturtulan küreselleşme ve bölgeselleşme kavramlarının, ticari dinamikler çerçevesinde kazandığı ivme ve Türkiye'nin bu değişim - gelişim süreci içerisindeki rolünün belirlenmesi yönündeki ihtiyaç, söz konusu çalışmanın tarafımdan yapılması yönünde karar almamı sağlamıştır. Bu sebeple, küreselleşme ve bölgeselleşme eğilimlerinin gelişimlerinde, iki eğilimin birbirlerini tamamlayıcı mı yoksa yok edici mi olacağı konusundaki tartışmalara açıklık kazandırmak ve Türkiye'nin bu çerçevede bölgesel entegrasyonlara üyeliği veya üye olma isteği bağlamında küresel ekonomik sisteme entegre olma gerçeğinden hareket ettiğini kanıtlama hedefi çerçevesinde bu tez çalışması hazırlanmıştır. Özellikle, uluslararası ilişkilerde güçlü politik ilişkilerin ekonomik gelişme dinamiklerinin gerisinde kalmış olması, siyasal ekonominin etkinliğini arttırarak, günümüz uluslararası ilişkilerini yönlendirmesi ve uluslararası ticaretin artan dünya ekonomik sistemi içerisindeki rolü, Türkiye'nin içinde bulunduğu ve bulunması gerektiği konumu ortaya koymuştur. Böylece, tez çalışmamım sonucunda, belirtilmesi gereken iki önemli sonuç ( makro-mikro ) ortaya çıkmıştır; 1) Bölgeselleşme, tüm dinamikleriyle küreselleşmeyi meşrulaştırıcı ve tamamlayıcı bir eğilimdir. Uluslararası ticareti kısıtlayıcı bir eğilim olarak bölgesel ekonomik gruplaşmaları görmek ise, gelecekte oluşması öngörülen kıtasal ekonomik blokları ve bunlar arasında kurulacak ekonomik ilişkileri yadsımak anlamına gelir. Çünkü hiçbir ülke veya gruplaşma otarşik uygulamaların yol açtığı terkedilmişliğe dayanamaz. 2) Türkiye, bölgeselleşme eğilimini Avrupa Birliği'ne üye olarak veya olmaksızın ancak AB' nin ortaya koymuş olduğu standartlar çerçevesinde geliştirmelidir. Böylece küresel ekonomik düzenin standartlarına uyumun sağlanması bir bölgesel ekonomik entegrasyon modeli çerçevesinde gerçekleşmiş olacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is, separately putting forward the effects and results of the global and regional tendencies towards Turkey while international trade was evaluated from the sight of global and regional dynamics. In recent years, especially in an economic way, the concept of globalization and regionalism which gains haste in the framework of trade dynamics and the needs of fixing the role of Turkey in this“variation - progress”process are the main reasons that I have decided to study on this subject. Therefore, in the progress of globalization and regionalism tendencies, we have to clarify the discussion, whether if globalization and regionalism will be the complemental or destructive to each other and in this framework, this study has prepared for understanding the reality of Turkey's integration to global economic system by using the memberships of global and regional groupings as a catalyst. In international relations system, especially powerful political relations have became to remain behind the dynamics of economic developments, the effectiveness of the political economy increased in international relations and the role of the international trade in the world economic system has taken into account of Turkey's positions that has to be taken. Thus, at the end of this study, there are two important results (macro-micro) that have to be determined. These are; 1) With all its dynamics, regionalism is the legitimation and complementary process of globalization. To evaluate the regional economic integrations as a restrictive component of global trade process means to deny the prescience of the economic relations between continental economic blocs in the future. Because of that, any country or economic grouping can't resist against the abandoned autarchism practices. 2) Turkey, being a European Union member or not, has to develop its regionalism process by applying and harmonizing European Union standards into its structure. As a result of this, the harmonization to the global economic order will occur by the help of a regional economic integration model.