Türk işletmelerinde örgütsel öğrenme stillerinin belirlenmesine ilişkin bir araştırma
A Research related to the determination of organizational learning styles in Turkish companies
- Tez No: 103816
- Danışmanlar: PROF.DR. NECATİ TAŞKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 316
Özet
ÖZET Küreselleşme ve rekabet hızındaki artış ile birlikte, bugün,“bilgi”en önemli sermaye durumuna gelmiştir. Bununla birlikte akademisyenler ve araştırmacılar“örgütsel öğrenme”nin etkinleştirilmesinin işletmelerin varlıklarını sürdürebilmeleri ve rekabet üstünlüğü kazanabilmeleri için en geçerli araç olduğu görüşünde birleşmeye başlamışlardır. örgütsel öğrenme ve öğrenen örgüt olguları temelleri 1960'lara dayanmakla birlikte özellikle 1990'dan sonra giderek önem kazanmışlardır. Ancak artan biçimde araştırılmalarına karşın kavramların tanımları bile hala tartışılmaktadır. Bu çalışmada her iki olgunun değişimi farklı görüşleri dikkate alan kapsamlı bir yazın taraması ile incelenmektedir. Yapılan görgül araştırma“yeterlilik bakış açısı”nın varsayımlarına dayanmaktadır. Buna göre temelde tüm örgütlerin öğrendiği ancak durumsallık gereği öğrenme stillerinin farklılaştığı varsayılmaktadır. Geliştirilen“örgütsel öğrenme stillerinin belirlenmesine ilişkin bütünselleştirilmiş model ”test edilmekte; özel sektörde faaliyet gösteren başarılı ve büyük ölçekli Türk işletmelerinin örgütsel öğrenme stilleri analiz edilmektedir. vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In today's, world knowledge became the most important capital due to the increase in globalization and competition. Parallel to this, academicians and the researchers agree on the opinion that“organizational learning”is the crucial tool for the companies to survive and to have competitive advantage.“Organizational Learning”and“learning organization”concepts found their basis in 1960's but gained importance especially after 1990's. Although researched increasingly, the definitions of the concepts are still controversial. In this thesis, a comprehensive research is conducted in order to determine the developments in concepts“organizational learning”and“learning organization”by taking into consideration the different opinions. The quantitative analysis is based on the assumptions of“capability perspective”. According to this, it is assumed that basicly all organizations are learning but due to contingency theory, learning styles can differ. An analysis is made on the model developed to determine the organizational learning styles. The organizational learning styles of the large scale Turkish companies operating in the private sector is analyzed. Vlll