Kırgızistan'da piyasa ekonomisine geçiş sürecinde özelleştirmenin rolü
  1. Tez No: 103814
  2. Yazar: DEMİRBEK SAPAROV
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FEVZİ DEVRİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
ÖZET Yeniden yapılanma ve iktisadi reformlar yapılmakta olan Kırgız Cumhuriyeti'nde özelleştirme uygulamaları, kamu ekonomisinden piyasa ekonomisine geçiş sürecinde. Piyasa Ekonomisine dayandıaı özel mülkiyetin ortaya çıkmasında büyük rol oynamaktadır. Özelleştirme, kamu ekonomisi ağırlıklı olan ülkelerde özel sektörün genişlemesi anlamına gelmekle beraber, özel sektörün genişlemesiyle ferdin siyasi haklarını da daha iyi kullanacağı gibi özelleştirme, demokratikleşme sürecinin de bir aracı haline gelmiştir. Ayrıca özelleştirme, devletin alil fonksiyonlarının yeniden gündeme gelmesine bir araç olmuştur. Özelleştirme, iktisadi organizasyonları rekabete dayalı serbest piyasa mekanizmasının kurallarına göre işleten ülkelerde, devletin iktisadi hayattaki rolünü bir nebze daha azaltmak ve özel sektörün dinamizminden faydalanılarak kaynak kullanımındaki etkinliği arttırmak için baş vurulan bir iktisat politikası aracı haline gelmiştir. Çalışmamızda, özelleştirmenin piyasa ekonomisi i" ıdeki yeri ve önemi, özelleştirme teorisinin ve dünya ülkelerinde uygulamaların inceleme ve araştırma sonuçları yer almaktadır.. Piyasa ekonomisine geçiş sürecinde Kırgızistan'da özelleştirme politikası, uygulamaları, sorunlarının bilimsel olarak araştırmak çalışmamızın esas amacını oluşturmaktadır. Ayrıca özelleştirmenin gereği, özelleştirme akımının doğuşu ve gelişimi, özelleştirmenin felsefesi gibi konulara yorumlar getirilmiştir. Amaca ulaşabilmek için çalışmamızda, Kırgız Cumhuriyeti'nde özelleştirme plan ve projeleri, hukuki alt yapı, özelleştirme avantajları, özelleştirmenin başarıya ulaşabilmesi için gerekli koşullar, ilk uygulamaların sonuçlarından bahsedilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Privatization application in Republic of Kyrgyzstan where renewness and economical reforms have being döne has a serious positon in emisting of private properties which Market Economy depends on, passing from closed economy to Market Economy. However, privatization has the meaniny of increasing of private in countries that has a closed economy, because individuals wourd use their political rights while private sektör were ingreasing privatization has become a fool of democrasy period. Also privatization has become a tool being a subject again the real functions of the goverment privatization has become a tool of economy politics that is applied for decreasing the role of goverment in economic life and increasing the effectiveness of using sources by using the dynamism of pivate sector. The pozition and importance of privatization in markef economy, the results of workings and investigations on the theory of privatization and the arrangements of the other countries of the world takes place in our working searching privatization politics, arrangements and problems of it in the period of passing to Marcet Economy in Republlic of Kyrgyzstan is our main target. Also there some interpretations about the necessity of privatization the existing and developing of it and philsiphy of it. Privatization plans and projects, advantage of privatization, the conditions which is necessary for the succes of privatization and the results of first arrangements in Republic of Kyrgyzstan were mentionendeds in our work. VI