Örgütsel öğrenme yeteneği ? örgütsel yenilik ilişkileri ve Türk işletmelerinde bir araştırma
Organizational learning capability - organizational innovation relationships and a research on Turkish organizations
- Tez No: 261704
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM PINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu tez çalışmasının amacı; örgütsel öğrenme yeteneği ve örgütsel yenilik çeşitleri arasındaki ilişkilerin, Türkiye'de başarısını kanıtlamış ve sürdürülebilir rekabet avantajına sahip işletmelerde araştırılmasıdır. İlişkiler, 2004-2007 yılları boyunca her yıl ISO'nun ?Türkiye'nin En Büyük 500 Kuruluşu? listelerine girmiş olan 355 işletmede analiz edilmiştir. Bu çalışmada kullanılan araştırma yöntemi; anket yöntemidir. İletişim yolları e-mail, iletişim formu ve telefondur. Soru formu elektronik ortamda bir internet bağlantısı üzerinden cevaplanmıştır. Cevaplamayı reddeden ve örgütsel yenilik ölçeklerinin ön analizinde kullanılan işletmeler elendikten sonra, düzeltilmiş soru formu kalan 300 işletmeye gönderilmiş ve bu işletmelerin 126 tanesi soru formunu eksiksiz cevaplandırmıştır. Elde edilen veriler, korelasyon ve çoklu regresyon analizleri kullanılarak analiz edilmiştir. Korelasyon analizi sonuçlarına göre; örgütsel öğrenme yeteneği ve örgütsel yeniliğin her bir çeşidi arasında anlamlı ve pozitif yönde bir ilişki mevcuttur. Çoklu regresyon analizi sonuçlarına göre; örgütsel yeniliğin her çeşidi için, bu yenilikteki değişimi anlamlı bir şekilde açıklayan örgütsel öğrenme yeteneği boyutları bileşimi farklıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate the relationships between organizational learning capability and organizational innovation types on Turkish organizations that have proved their success in Turkey and had sustainable competitive advantage. The relationships were analyzed on 355 organizations that have taken place in ISO?s ?The Biggest 500 Organizations of Turkey? lists every year during 2004-2007. The investigation method that was used for this study is questionnaire method. Communication ways are e-mail, contact forms and phone. The questionnaire was answered by using an internet link as an electronic format. After discarding the organizations that refused to answer and the organizations that we used to pretest the scales of organizational innovation, we sent the corrected questionnaire with 300 organizations left and 126 of them answered the questionnaire correctly. The aquired datas were analyzed by using correlation and multiple regression methods. According to correlation analysis results, there are significant and positive relationships between organizational learning capability and every type of organizational innovation. According to multiple regression analysis, for every type of organizational innovation, the combinations of organizational learning capability dimensions, that explain the variance in the type of organizational innovation significantly, are different.