Marka yaratım/geliştirme süreci: Üretici markalarının yaratım/geliştirme sürecinin analizi ve Türk Bira Sektörüne yönelik bir uygulama
Brand creative/building process and: an analysis of manufacturer brands' creating/building process and an implementation in the Turkish Beer Market
  1. Tez No: 103865
  2. Yazar: ENGİN ÖZGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İKBAL AKSULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Güçlü bir marka kazandırdığı avantajlar nedeniyle işletmenin sahip olduğu önemli bir değerdir ve tüketici, üretici ve ülke ekonomisi açısından pek çok yaran bulunmaktadır. Üretici firmalar açısından markanın sahip olduğu değer, markanın hedef kitle içindeki tüketicilerin çoğunluğu tarafından satın almayı etkileyen güçlü çağrışımlarla hatırlanması ve tanınması dolayısıyla oluşan kalite algısı ve marka sadakatinden kaynaklanmaktadır. Markanın tüketici zihnine sayılan nedenlerle yerleştirilmesi şüphesiz etkin bir marka yaratma/geliştirme yaklaşımını gerektirmektedir. Marka yaratma/geliştirme firmalar tarafından uygulanacak sihirli bir süreç değil zor, uzun zaman alan, maliyetli ve riskli bir süreçtir. Bu da doğru kimliğin, tüketicilere tam, doğru ve zamanında iletilmesi yoluyla oluşacak imajın tüketiciler tarafından kabul edilmesi ve satın almaya dönüşmesi yoluyla olmakladır. İşletmeler ancak güçlü bir marka yarattıklarında ayakta kalacaklardır. Çünkü ürünler ölür ancak markalar doğru strateji ve politikalar izlendiğinde sonsuza dek yaşayabilirler. Bira, marka sadakatinin yüksek olduğu bir üründür ve Türk bira pazarında dengeler iki firma tarafından oluşturulmuştur. Ayrıca üretim ve pazarlama yüksek düzeyde sermaye yatırımlarını ve yüksek teknolojiyi gerektirmektedir. Bu nedenlerle pazarda yeni bir marka yaratma/geliştirme faaliyetleri diğer ürün gruplarına göre daha zor, riskli ve maliyetli olmaktadır. Ancak yüksek sadakat düzeyi marka yaratma/geliştirme dışındaki tüm seçenekleri geçersiz kılmaktadır. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A strong brand is the most important value that firm has because of the advantages it provides and a strong brand has many benefit for consumer, the producer and the national economy. From the view of the producers, the value mat the brand has results from quality perception and loyalty which are form by strong associations that are remembered and recognized by the majority of consumers that make them. Ifs necessary to pursue an effective brand creating/building approach to code the brand in the mind of consumer to achieve above benefits. Brand creating/building is not magical process that will be implemented. Ifs a process that is difficult, time consuming, costly and risky. A strong brand is formed when the image formed by the complete right and timely transmission of the correct identity to the consumers is accepted by the consumers and becomes purchase. Firms can survive only if the create strong brands because the products die but the brands can live forever in case the appropriate the strategy and policies are pursued. Beer is a product that has high brand loyalty and in the Turkish market the equilibrium is formed by two firms. In addition production and marketing requires high levels of capital investments and high technology does creating/building a new brand is more difficult more riskier and more costly compared to other product group. However high brand loyalty eliminates the alternatives other than brand creating/building.