Uluslararası Hukukta Türk boğazları ve kılavuzluk
Turkish Straits and pilotage in international law
- Tez No: 103866
- Danışmanlar: PROF. DR. MELDA SUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
ÖZET Ticarî deniz taşımacılığında güvenliğin sağlanması çalışmaları son otuz yılda çevre felaketleri ile sonuçlanan deniz kazalarının fazlalaşmasıyla artmıştır. Uluslararası taşımacılıkta kullanılan su yollan içinde boğazlar özel bir önem arz eder. Deniz trafiğinin yoğunluğu ve coğrafî etkenler güvenlik konusunda bu deniz alanlarının daha dikkatle ele alınmalarına sebep olmuştur. Bununla beraber uluslararası boğazlarda uygulanmakta olan geçiş rejimleri, boğaz devletlerinin güvenlik önlemlerini istedikleri gibi kararlaştırılıp uygulayabilmelerine engeldir. Güvenlik için getirilecek sistemlerin, deniz taşımacılığını aksatmaması ve engellememesi gereği yanında, Uluslararası Denizcilik Örgütüne de tavsiyesi veya kabulü için sunulması ve bunların genel kabul görmüş milletlerarası kurallara uygun olmaları gereklidir. Uluslararası boğazlarda güvenliğin sağlanmasına yönelik tedbirlerden bir tanesi ve denizcilik tarihi bakımından en eski güvenlik sistemi olan kılavuzluk konusunda ise uygulamadaki sıkıntılar çok daha fazladır. Kılavuzluk, boğaz geçişlerindeki serbestiyi kısıtladığı ve ücrete tabi bir hizmet olduğu gerekçeleriyle zorunlu tedbirler arasına dahil edilememektedir. Oysa, deniz hukukuna ilişkin uluslararası mevzuatta mecburî boğaz kılavuzluğuna ilişkin herhangi bir yasaklayıcı kural mevcut değildir. Deniz hukukunu düzenleyen konvansiyonların aksine Türk Boğazlarının tâbi olduğu Montreux Sözleşmesi uyarınca kılavuzluğun zorunlu hale getirilmesi mümkün değildir. Ancak, çevrenin ve kıyıda yaşayan halkın korunması ihtiyacı nedeniyle diğer güvenlik tedbirleri yanında, kılavuzluk sisteminin de etkinliğinin artırılması gerekir. Bu sağlanırken Montreux Sözleşmesindeki açık hüküm nedeniyle, hukukî bir zorlamaya gidilmesi mümkün olamayacağından boğaz kullanıcılarını kılavuz almaya yöneltecek diğer tedbirlerin alınması uygundur. V
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Straits have an important place amongst the waterways which are used for international transportation. The density of traffic and geographical disadvantages of the straits, require them to have more effective safety regulations. In the last 30 years, studies to improve safety in marine transportation have become more important due to the increase in environmentally hazardous accidents involving merchant ships. However, the passage regimes in international straits put obstacles in the way of the coastal states in drafting and implementing the safety regulations. Coastal states are bound by international conventions which require the safety systems not to hinder or prevent passage through the straits. Besides, such regulations must be in conformity with the generally accepted international rules and must be presented to IMO for its recommendation or its approval. Amongst the safety systems in marine transportation, pilotage is known to be the oldest However, its use as a safety measure in international straits brings up many problems. Although there are no prohibitory provisions in international conventions, pilotage can not be included in the mandatory safety measures, with the assentations that it hinders the freedom of passage. Contrary to the international conventions on law of the sea, Montreux Convention carries a provision requiring pilotage to be optional for all ships using the Turkish Straits. Besides establishment of other safety measures, the efficiency of pilotage system must be increased for the safety of navigation, protection of environment and for safety of people living in the coastal areas. VI