Hedging (riskten korunma) amaçlı portföy stratejilerinde vadeli işlem sözleşmelerinin kullanımı ve Türkiye uygulaması
The Use of futures contract at Hedging-Purpose portfolio strategies and their related feasibility in Turkey
  1. Tez No: 103867
  2. Yazar: HULUSİ ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖCAL USTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
ÖZET Finansal piyasalardaki gelişmelerin özellikle son elli yılda, gelişmiş ülkelerde görüldüğü açıkça bilinmektedir. Finansal piyasalarda modern portföy kavramı 1952 yılında H. Markowitz'in ünlü makalesi“portföy seçimi”ile başladığı kabul edilmektedir. Finansal vatlıklar açısından portföy, riski minimize etmek için farklı hisse senetlerini bir araya getirmek demektir. Portföy ve portföy yönetimi kavramlanna ilave olarak türev ürünler olarak bilinen Swap, Forward, Futures ve Opsiyon sözleşmelerini kavramlarını da açıklamamız gerekir. Bu kavramlardan özellikle opsiyon sözleşmeleri konumuzla oldukça ilgilidir. Finansal araçlar üzerine gerçekleştirilen opsiyonlar ile vadeli işlemlerin türev ürünleri olarak adlandırılmasının temel nedeni, söz konuşu işlemlere konu olan finansal araçlann fiyatlannın, bu araçlann işlem gördüğü ilgili spot piyasalarda gerçekleşen fiyatlardan hareketle türetilmiş olmasıdır. Türev ürünlerin dünya çapında basan kazanmasının altında yatan neden ise, sözkonusu işlemlere konu olan döviz, hisse senetleri ve sabit getirili menkul kıymetlerin işlem gördüğü piyasalann oldukça değişken (volatilite) bir yapıya sahip olmasıdır. Değişkenlik yani volatilite, gerçekte riskle eşdeğer bir kavramdır. Tüm risklerin doğru ve etkin bir şekilde yönetimi, her yatırımcı için büyük bir önem arz etmektedir. Türev ürünlerin temel faydası, yatırımcılara, piyasada karşılaştıkları riskleri başka kesimlere aktarma imkanı sunmasında yatmaktadır. Bu çalışma, riski minimize etmek için portföy kavramına ilave olarak son yıllarda geliştirilen ve uygulanmaya konulan vadeli işlemler, futures kontratlar, opsiyon işlemleri ve riskten korunma (hedging) tekniklerinin uygulanmasıyla oluşturulan portföy stratejileri temel araçlar olarak kullanılmıştır. Ayrıca bu çalışma da istanbul Menkul Kıymetler Borsasında kurulması düşünülen vadeli işlem piyasasında işlem görecek olan opsiyon sözleşmeleri modellerinin varsayımları ve veri yapılan, opsiyon sözleşmeleriyle ve stratejilerime hisse senedi yatırımlarının analizi, ve opsiyon sözleşmelerinin yer aldığı portföylerin oluşturulması ve fiyatlandırılmasına ilişkin örnek olarak seçilen İMKB endeksinde işlem gören Akbank, Doğan Yayın Holding, Emek Elektrik ve Alkim kağıt hisse senetlerinden oluşan gerçek koşullara uygun varsayımlar altında çalışan sayısal bîr model geliştirmeyi amaçlamaktadır. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACTS It is known that the developments in financial markets in developed nations in particular in the last five decades. The concept“modern portfolio”in financial markete is accepted to have started with the famous article“Portfolio Selection”by H. Markowitz in 1952. In view of financial assets, portfolio means combination of different stocks in order to minimize the risks. In addition to the concepts“Portfolio and Portfolio Management”, swaps, forward, futures and options contracts known as derivative products should be explained. Of these concepts, options contract in particular is rather associated with our present issue matter. The main reason why options and futures contracts which are realized through financial means are identified as derivative products is that the prices of the financial means related to those transactions have been derivatived by means of the prices which occured in the markets in which these means were traded. The fact that derivative products have been successful universally is by the fact mat the markets in which foreign exchange, stocks and assets with stable return are traded tend to be of great volatility. Variability, in order words, volatility is in fact a concept equivalent risk itself. Proper and efficient management of all risks is of great importance for almost all investors. The major utility of derivative products is that make it possible for investors to transfer the risks they meet to different sections. This study is that portfolio strategies created using futures contract, options contract and hedging techniques developed and put into practice recently in addition the concept portfolio in order to minimize the risk are used as basic devices. In addition to this study also aims to develop a quantitative model which would function under the assumptions suitable to actual circumstances in pricing options contract market models and datum constructions, in which stock investments with option contracts and strategies to be formed portfolio with take part option contract and regarding in which chosen for instance transactions that IMKB index in that Akbank, Doğan Publication Holding, Emek Electricity, Alkim Paper stocks planned to be established in IMKB. VII