İşletmelerde amaçlara göre yönetim modelinin teknikleri ve amaçlara ulaşmada başarı koşulları
The Techniques of management by objectives model in organizations and the conditions of success necessary to achice
  1. Tez No: 103869
  2. Yazar: DAMLA ÖZDEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NUREL ÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Çağdaş yönetim modellerinden biri olan Amaçlara Göre Yönetim, bir işletmede alt ve üst kademedeki yöneticilerin genel amaçlan birlikte belirledikleri, herkesin sorumluluğunu o kişiden beklenen sonuçlar olarak tanımladıkları, belirlenen bu amaçları işletmenin departmanlarında bir ölçü olarak aldıkları ve her bireyin katkılarını bu amaçlara göre değerlendirdikleri bir yönetimdir. Bu yönetim modeli işletmelerin daha iyi bir yönetim ile rekabet ortamında yer almalarını sağlar. Çalışmanın amacı, işletmelerin yaşamlarını sürdürmesi ve rekabet şansını yakalayabilmeleri için yeni ve çağdaş yönetim anlayışlarından biri olan Amaçlara Göre Yönetim modelinin öneminin vurgulanması ve ilk uygulanmaya başladığı günden bu yana değişen ve gelişen teknikleri ile amaçlara ulaşmak için gerekli olan basan koşullarını incelemektir. İlk bölümde Amaçlara Göre Yönetimin tanımı, amacı, özellikleri, tarihsel gelişimi, işletmeye ve yöneticilere olan katkısının yanında aksayan yönleri ve bu model hakkında yapılan araştırmalara yer verilmiştir. İkinci bölümde ise bu yönetim modelinin ;amaçların belirlenmesi, faaliyet ve iş geliştirme planlarının düzenlenmesi,uygulama ve kendi kendini kontrol ile periyodik değerlemeler evresi içinde kullanılan teknikler incelenmiştir. Son bölümde ise amaçlara ulaşmada başarı koşullan olan; tepe yönetimin bu modeli desteklemesi, motivasyonun sağlanması.etkili bir yönetim bilgi sisteminin kurulması, yetki devri, katılım ve bireysel amaçların belirlenmesinde göz önünde bulundurulması gereken noktalar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Management By Objectives being one of the contemporary management models.This model is in which all the managers and personells at every levels of an organization determine the general objectives together, define every' s responsibilities as expected results from that person, conceive these objectives as standarts in the organization's departmans and they evaluate each individual's contribution whit regard to these objectives. The aim of this thesis is to emphasize the importance of Management By Objectives, which is among the new and comtemporary management approaches for organizations to be longlasting and to catch up whit the competition, as well as to investigate the conditions of success necessary to achive the goals through these respective techniques which have altered and improved from the very first day of their applications on. In the first part of this thesis, the defination, importance, evulation and special features of the Management By Objectives and its benefits as well as its deficiencies for the organization and the managers are mentioned, in addition, researchs about of Management By Objectives model are mentioned. In the second part, techniques defining goals, put in order activitiy plans, apply and kontrol, performans evulation are investigated. In the last part, conditions which are necessary for success to be able to reach at the managements objectives are mentioned like ; the support of the top managers towards the model, investigation of behaviour and motivation.establishment of management information ststem, delegation of authority,participation and consideration of the managers personel objectives in this model. VI