Liman işletmelerinde stratejik planlama açısından fiyatlamanın rolü ve Türkiye'de bir liman üzerine uygulama
The Role of pricing as a companent of strategic planning at seaports and application on a Turkish seaport
  1. Tez No: 103868
  2. Yazar: Ş. SERTAÇ ÇAKI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖCAL USTA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
ÖZET Fiyatlama, tüm işletmelerin hayatiyeti açısından önemlidir. Bu sayede elde edilen gelirle pek çok maliyet karşılanır ve geleceğe yönelik yatırımlar yapılabilinir. Ancak, günümüz koşularında globalleşme sonucu artan rekabet, işletmelerin yaptıkları işleri ve pazar konumlarını geleceğe göre öngörümlemelerini zorunlu kılmaktadır. Bu ise, işletmelerin fiyatlama strateji ve politikalarını değiştirmektedir. Diğer taraftan, limanlar ise, diğer pek çok üretim ve hizmet işletmesinden ayrılmaktadır. Hatta limanların, dünya ticaret trafiği içinde nerede oldukları bile limanların işletme anlayışı ve mantığını değiştirmektedir. Bu değişim, limanların maliyet ve fiyatlama biçimlerini de etkilemektedir. Kaldı ki, bir de söz konusu olan değişimin dinamik olduğunu belirtilirse, limanların fiyatlama biçimlerinin de değişim sürekliliği ortaya çıkmaktadır. Limanların pek çok değişkenin bulunduğu bir çevrenin içinde olması, günümüz dünyasındaki globalleşme ve gelişmelerin etkisiyle artan oranda dinamikleşmiş ve limanların eskliye göre daha fazla stratejik planlamaya önem vermelerine yol açmıştır. Dolayısıyla, yukarıdaki açıklamalara bağlı kalarak denebilir ki, limanlar açısından fiyatlama strateji ve politikaları da çok önem kazanmıştır. Bu nedenle, bu çalışmada, ilk olarak limanların ne olduğu, ne yaptığı ve önemi gibi, limanları tanımaya yarayacak araştırma ve açıklamalara yer verilmiştir. Bu incelemeler limanlar açısından, stratejik planların önemini ortaya koymaktadır. Stratejik planların önemi ortaya koyulurken limanlar açısından önemli olan çevresel değişkenler belitilerek, bunların içinde maliyetlerin önemine değinilmiştir. Böylece, maliyet-fiyat ilişkisi kurulmuş ve limanların maliyet yapıları incelenmiştir. Bu sayede, incelenen fiyatlama politika ve yöntemleri içinden maliyete dayalı fiyatlama yönteminin limanlar açısından gerekli olduğu saptanmış ve uygulaması İzmir limanında gerçekleştirilmiş ayrıca diğer dünya limanlarının uygulamaları ile karşılaştırma yapılarak geçerliliği test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Pricing has utmost importance for all kinds of businesses. Thanks to pricing, most of the costs can be covered and the long-term investments can be done. The current economic and market conditions of fierce competition, which have increased under the pressures of globalisation, oblige the businesses to plan their work and market orientation according to the future forecasts. This results in a crucial change in pricing strategies and policies of the businesses. Nevertheless, seaports differ from many other production and service businesses. The position of a seaport within the world trade traffic has tremendous effects on their business understanding and this may bring about crucial changes in their business logic. These changes have direct effects on costs and pricing choices of the ports. Moreover, as they are dynamic, seaports are required to make regular changes in their pricing policies. Owing to the fact that seaports exist in an environment of multiple variables and dynamic structures of globalisation, strategic planning is given more importance compared to before. Hence, pricing strategies and policies have become vital for seaports. Thus, this study will first look at some main points for a better understanding of seaports such as its definition, how they work and their importance. These will reveal the importance of strategic planning for seaports. While examining the importance of strategic planning, the environmental variables will be touched upon; amongst them particularly costs will be investigated furthermore. In this way, the relation between costs and prices will be determined and the cost structures of seaports will be elucidated. Consequently, amongst the assessed pricing policies and methods, it is inferred that the pricing method based on costs should be chosen to be employed by seaports. Its implementation has been carried out at the port of Izmir and moreover, a comparison has been done using the current implementations of several foreign seaports. Thus, the validity of this method has been tested. VI