Milli parklarda turizm ve rekreasyon faaliyetlerinin sürdürülebilirliği: Türkiye'deki milli parklara yönelik bir uygulama
Substainability of tourism and recreation activities at national parks: an aplicition towards national parks in Turkey
- Tez No: 103871
- Danışmanlar: PROF.DR. ALP TİMUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
ÖZET Dünya genelinde turizm ve rekreasyon faaliyetlerinin gelişimi ile birlikte ortaya çıkan ekonomik faaliyetler ve bu faaliyetlerin yarattığı sonuçlar, birçok ülkeyi milli parkların ve doğal alanların oluşturulmasına, doğa tabanlı turizm ve açık hava rekreasyonundan ekonomik fayda sağlamaya yönlendirmiştir. Milli parklar her yıl milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Bu ziyaretler etkili bir şekilde planlanmadığında milli parkların doğal ortamları olumsuz etkilenmektedir. Milli parklara yönelik tehditlerin artması milli park yetkililerini, turizm ve rekreasyon faaliyetlerinin olumsuz etkilerini azaltmak ve milli parkların sürdürülebilir gelişmelerini sağlamak için harekete geçmeye zorlamaktadır. Bu tez çalışmasının amacı, turizm ve rekreasyon faaliyetlerinin Türkiye'deki milli parklar üzerine algılanabilir olumsuz etkilerini belirlemek ve milli parklarla ilgili karar alma sürecinde, milli park yöneticilerine ve otoritelerine önerilerde bulunmaktır. Türkiye'deki 32 milli park yöneticisine ulaşılarak 100% dönüş oranı sağlandı. Bu anket çalışmasının sonuçları, Türkiye'deki milli parkların turizm ve rekreasyon faaliyetlerinden kaynaklanan sorunlarla karşı karşıya olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
ABSRACT Economical activities and their results togather with the development of tourism and recreation activities have directed many countries to form national parks and natural areas and to get economic benefits from nature-based tourism and outdoor recreation. National parks are visited by millions of people each year. If these visitations are not planned efficiently, natural environment of national parks are impacted adversely. Increasing treats to national parks force national park authorities to get action to minimize the negative impacts of tourism and recreation activities and to success sustainable development of parks. The purpose of this thesis is to identify perceived tourism and recreation activities' negative impacts on Turkish national parks and to offer suggestions to Turkish national park managers and authorities in decision making process related to national parks. By reaching national park managers in Turkey, %100 return rate was achieved. The results of the survey showed that Turkish national parks have faced many problems caused by tourism and recreation activities. VI