Dilek Yarımadası ? Büyük Menderes Deltası Milli Parkı'nın koruma ve kullanım ilkeleri açısından rekreasyon planlaması üzerine bir araştırma
A research on the recreation planning from the point of conservation and utilization principles of Dilek Peninsula-Büyük Menderes Delta National Park
- Tez No: 299677
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜKERREM ARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 258
Özet
Turizm ve açık hava rekreasyon faaliyetlerine olan ilginin artmasıyla birlikte milli park alanlarına olan talep de artış göstermektedir. Milli park alanlarında yapılan rekreasyonel faaliyetler de gün geçtikçe gelişmekte ve çeşitlenmektedir. Günümüzde milli park alanları rekreasyon faaliyetlerinde bulunmak amacıyla gelen birçok kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Bu nedenle milli parklarda yer alan rekreasyonel aktiviteler de gittikçe önem kazanmakta ve turizm faaliyetleri içerisinde önemli bir yer tutmaktadır.Bu çalışmada Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı'nın doğal, kültürel ve sosyo-ekonomik peyzaj özellikleri incelenerek koruma kullanım ilkeleri çerçevesinde rekreasyon planlamasına imkan tanıyan bir model oluşturmak hedeflenmiştir.Bu amaçla alanının turizm ve rekreasyon özellikleri analiz edilerek bugünkü alan kullanımı gözden geçirilmiş ve çalışma alanının rekreasyon potansiyeli belirlenerek hangi rekreasyonel faaliyetlerin uygulanıp uygulanamayacağı, yörenin karakteristik özellikleri de dikkate alınarak koruma kullanım ilkeleri çerçevesinde incelenmiştir.Zengin doğal ve kültürel kaynaklara sahip olan, iki farklı coğrafik oluşumu içinde barındıran Dilek Yarımadası ve Büyük Menderes Deltası Milli Parkı için, milli park yapısına uygun rekreasyon faaliyetleri seçilmeye çalışılmış ve sürdürülebilir gelişmenin sağlanması için bu faaliyetler koruma kullanım dengeleri açısından analiz edilerek belirlenen rekreasyon faaliyetlerinin planlamaları yapılarak, çalışma alanının sorunları için çözüm önerileri getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The demand to the national park areas illustrates an increase by the increase of the interest to touristic and outdoor recreation activities. The recreational activities performed in the national park areas verify and improve day by day. Nowadays, many people are visiting national park areas who aim recreative activities. Therefore, recreational activities gain more importance and conserve an important rank among touristic activities.In this study, the goal is to form a model letting the recreational planning under the circumstances of protective utility principles investigating natural, cultural, social-economic landscape properties of Dilek Peninsula Büyük Menderes Delta National Park.The daily utility of the area is considered analysing the touristic and recreational properties. And the recreational potential is identified in order to apply suitable recreative activities or not by taking the local characteristics of the region into account, under the circumstances of protective utility principles.For Dilek Peninsula Büyük Menderes Delta National Park, possesing rich natural and cultural resources including two different geographic formation, suitable recreative activities are eliminated, planned and solutions are offered in order to solve the problems of the area and supply a sustainable development.