Buhari'nin ' el-Edeb'ül-Müfred' teki metodu
Al-Bukhari's method of 'el Edeb'ul-Mufred'
- Tez No: 103874
- Danışmanlar: PROF.DR. CEMAL SOFUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET Bu çalışma, hicrî üçüncü, miladî dokuzuncu yüzyılda yaşamış olan, üplü alim Buhârî'nin, hadîs alanında ikinci önemli eseri olan el-Edebü'l- Müfred'in metodunu ve özelliklerini tespit etmeyi amaç edinmektedir. Buhârî'nin, el-Câmius-Sahîh'iyle ilgili bilimsel çalışmaların sayısı oldukça fazla olmasına rağmen, ei-Edebü'l-Müfred hakkında pek fazla çalışma yapılmamıştır. Tez^jiriş ve sonuç dahil, dört bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde Buhârî'nin hayatı, hocaları, talebeleri ve eserleri kısaca genel hatlarıyla ele alınmıştır. Biripci bölümde,“edeb”teriminin anlamı üzerinde durulmuş; bu terimin âdâb, js'dib, terbiye ve Ahlâk gibi ilgili terimlerle ilişkisi açıklanmış; Kur'an'da, hadîslerde ve tasavvufta“edeb”teriminin hangi anlamlarda kullanıldığı incelenmiştir. İkinci bölümde, el-Edebü'1-Müfred'in metodu üzerinde durulmuştur. Bu bağlamda, eserin özellikleleri tespit edilmeye çalışılmış ve yer yer el-Câmius- Sahîh'le benzerlik ve farklılıkları ortaya konmaya çalışılmıştır. Sonuç bölümünde ise, bu çalışma neticesinde ulaşılmış Bâzı önemli noktalara temas edilmiştir. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study is an attempt to estimate and to analyse the method and features of the book called“Al-Adab al-Mufrad”, which is the second important hadith (the sayings of Prophet Muhammad) hook of Al-Bukhari, famous scholar in hadith area, who had lived in ninth century. There has been a few of scientific studies on this book of Al-Bukhari, although there are many studies about his book called“Al-Cami al-Sahih”which it is hi? first importatn book in hadîst area. This dissertation consists of an introduction, two chapters and a conclusion. The introduction deals briefly with the life, the instructors, the pupils and the books of Al-Bukhari. The First chapter examines the meaning of the term“adab”and the relation of it with the terms“adab”(i.e., the rules, especially the rules of good manner, etiquette),“ta'dib”(i.e., a punisment, moral education, insturction),“terbiye”(i.e., a bringing up, training, education) and“character”with special reference to the Quran, the hadiths and the sufism. The second chapter tries to analyse the method of“Al-Adab al-Mufrad”afid to estimate the features of it by comparing it to the book“Al-Cami al- Sahih”. The dissertation ends with a concluding remark about some of the main points which came out during the course of our study. vn