Sanat anlayışı ve oyunlarıyla Güngör Dilmen
Life, art approach and plays of Güngör Dilmen
  1. Tez No: 103877
  2. Yazar: FATMA TAŞCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞEGÜL ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 411
Özet
ÖZET Güngör Dilmen kırk yıllık sanat yaşamının içine yirmi altı oyun, iki manzum masal, iki de senaryo sığdıran oldukça üretken bir yazardır. Onun 1960'larda başlayan ve halen sürmekte olan tiyatro serüveni yalnızca yazarlıkla sınırlı değildir; ışıkçılık, dramaturgluk ve yönetmenlik de yapmıştır. Tiyatronun anlatım olanaklannı bu kadar iyi kullanması, onun tiyatronun, birbirini tamamlayan farklı alanlarındaki zengin deneyimleri ile açıklanabilir. Dilmenin başarısı sözel olanla, görsel ve işitsel olan arasında kurduğu ince dengede gizlidir. Bu çalışmada Dilmen'in oyunlan; mitolojik, tarihsel, mitolojik-tarihsel ve fantastik oyunlar olarak dört grupta dramaturjik olarak incelenmiştir. Dilmen, mitoloji ve tarihe dayanarak çağının eleştirisini yapmaya çalışan yazarların başında gelir. Söylencelere ve tarihe sıkışmış kalmış, taşlaşmış kişilerin insani boyutiannı; sevinçlerini, kaygılannı, hüzünlerini, çelişkilerini yakalayarak onları gerçek birer dram kişisi olarak çıkanr karşımıza. Yazar konularını biçimlerken Geleneksel Türk Tiyatrosu'nun“göstermeci”öğelerinden ve -koro ve manzum dil kullanımı gibi- Antik Dram öğelerinden de yararlanmıştır. Yazarın dili; konuya v© kişiye uygunluğu, sözcüklerin arılığı, türetilmiş kelimelerin varlığı ve mizahi yaklaşımı ile oldukça etkilidir. VII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Güngör Dilmen, who is a highly productive playwriter has written twentysix plays, two tales written in nursery rhyme, two scenarios in fourty years of his art life and still continues writing. His theatre adventure which has began in 1960's is not limited only with writing. Not only as a writer in theatre adventure which has begun 1960's, but also he was a lighting designer, dramaturg and director. He uses the possibilities of theatra! way of telling very good and this can be explained as a result of his experience in different parts of theatre, which completes each other. His success is in equilibrium between verbal, visual and audio. He writes mythological, historical, mythological-historical and fantastic plays. He tries to criticize his age by histroy and mythology. He presents those frozen personalities who have got stock back in history and mythology as drama identities by exploring their humanity trails, that is conflex, happiness, sarrow and concerns. While he is giving a form to his subjects, he uses the denominative elements ©f Turkish traditional theatre and chorous and rhyme. The authors style, the suitability of language with subject and character, the pureness of words, the presence of derivative words and his humorous approach is very effectual.