Fareddin er-Razi ile İbn Teymiyye'nin Kur'an'a yaklaşımları
- Tez No: 103878
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA ÇETİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 480
Özet
ÖZET Bu çalışma, beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; önce F. Râzî ve İbn Teymiyye'nin yaşadıkları dönemler; siyasi ve ilmî yönden kısaca tanıtılmakta, ardından her iki müfessirin hayatları, öğrenimleri, hocaları, ilmî ve şahsi hususiyetleri, talebeleri, karşıtları, sonralarına tesiri ve eserleri ele alınmaktadır. ikinci bölümde; F. Râzî ve İbn Teymiyye'nin tefsirlerinin sırasıyla tefsir, hadis, fıkıh, kelam ve mezhepler tarihi, felsefe, tasavvuf, tarih, dil-şiir-edebiyat ve müspet bilimlerde dayandıkları kaynaklar, eser ve şahıs adlarına göre tanıtılmaktadır. Üçüncü bölümde; önce tefsirlerin, müelliflerine nispeti, yazılış gayeleri,, genel muhteva ve metotları ele alınmakta, ardından her iki tefsirde benimsenen tekrarlar, atıflar, soru-cevap yöntemi, farklı görüşler sunma, özgün yorumlar getirme, garip ve zorlama yorumlara başvurma gibi yöntem özellikleri belirtilmekte, son olarak da tefsirlerde tefsir, te'vil, tercüme gibi kavramlara ve mekkî-medenî, muhkem-müteşabih, nasih-mensuh, müşkilü'l-Kur'ân, müphemâtü'l-Kur'ân, i'câzü'l-Kur'ân, fedâilü'l-Kur'ân ve bilimsel tefsir gibi tefsir usulü konularına bakış incelenmektedir. Dördüncü bölümde; Kur'ânî bütünlük, âyet ve sûreler arası münasebet ve konulu tefsir başlıkları altında tefsirlerin Kur'ân'ın Kur'ân'la tefsirine bakışları, ardından Kur'ân'ın sünnetle, selef görüşleriyle ve nüzul sebepleriyle tefsirine yaklaşımları, son olarak da Kur'ân kıssaları ve isrâiliyyata yer veriş tarzları ele alındı. Beşinci bölümde de; önce F. Râzî ve İbn Teymiyye'nin akla, akıl-nakil ilişkisine ve dirayet tefsirine bakışları, ardından tefsirlerin Arap dili yönüyle tahlilleri, umum-husus, mutlak-mukayyed, mücmel-mübeyyen, hakikat-mecaz gibi dilsel konulara yaklaşımları ele alınmıştır. Tefsirlerin fikhî yönden incelenmesinde; muteber görülen fıkıh kaynaklan ve Şafiî, Hanefî, Hanbelî ve Mâliki mezheplerine yaklaşım, kelâmî yönden; bu ilme ve alimlerine bakış, bu yönden birbirlerine yaptıkları eleştiriler, Eş'arîlik, Hanbelîlik, Mu'tezile, Cehmiyye, Şîa, Hâricîlik, Mürcie, Kerrâmiyye ve Müşebbihe-Mücessime gibi kesimlere bakış, felsefî yönden; genelde felsefeye ve filozoflara bakış, felsefî meseleleri ele alış tarzı, tasavvufî yönden de; bu ilme ve mutasavvıflara bakış ve tasavvufî görüşlere yaklaşım incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study consists of five chapters. In the first chapter, it was given information about lives of F. Râa and Ibn Taymiyya, and their masters, students and effects. In the second one, it was introduced sources which they used on the fields of tafsir, hadith, fiqh, theology and the history, literature and positive sciences and etc. In the third chapter, it was dealt with the general method and contents of both tafsirs, and also some differentiative features. It was tried to show how they approaches to some technical terms such as tafsir, ta'wil and tarjuma and subjects of usul al-tafsir and Qur'anic sciences. In the fourth chapter, it was studied Qur'anic unity, coherence among Qur'anic chapters and verses. In the last one, it was searched how both of them looked at intellect and tafsir narrations ans also their approach to linguistic subjects. Here, it was also studied their different approach to fiqh and theology schools and their views.