Avrupa Birliği'ne giriş sürecinde Türkiye'deki küçük ve orta ölçekli işletmelerin finansmanı ve rekabet gücü etkisi
Financing of small and medium sized enterprisess and effects of their competition power in Turkey at entrance process to Europe Union
- Tez No: 103876
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖCAL USTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
ÖZET Günümüzde, bütün dünya ülkelerinde gerek üretim gerekse istihdam açısından önemleri kabul edilen KOBİ'lerin tanımları ülkelere hatta ülke içindeki çeşitli kuruluşlara göre de farklılık göstermektedir. Bu durum KOBİ'ler ile ilgili yapısal düzenlemelerde sorunlara neden olmaktadır. 2000 'li yıllara girerken değişen rekabet şartları Türkiye'deki Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin Avrupa Birliği'nde rakipleriyle rekabet edebilmeleri için finansal yapılarının güçlendirilmesini zorunlu kılmaktadır. Bu araştırmanın amacı Küçük Ve Orta Ölçekli İşletmelerin finansal sorunlarını ve bu sorunların işletmelerin rekabet güçlerine etkilerini ortaya koymaktır. Bu amaçla hazırlanan soru formlan İzmir 'de 159 işletmeye yüzyüze anket yöntemi uygulanarak sorulmuştur. Elde edilen bulgular İzmir de %54,1' lik oranla üretim işletmelerinin ağırlıkta olduğunu ve en büyük sorunlarının finansman sorunu olduğunu göstermiştir. KOBİ'lerin diğer sorunları, ekonomik koşulların yarattığı güvensizlik ortamı, finansal kaynakların bulunması ve kullanılması sırasında karşılaşılan sorunlar, pazarlama sorunları, vergi ve yasal düzenlemelerin neden olduğu sorunlar, dışa açılma ve uluslararası pazarlar ile Avrupa Birliği'ndeki KOBİ programları ile ilgili yeterli bilgilerinin olmamasıdır. Türkiye'deki KOBİ'lerin rekabet güçlerinin arttırılması için finansal sorunlan çözülmelidir. Bunun için de leasing, factoring, fofaiting, franchsing ve diğer finansal teknikler konularında bilgilendirilmeli ve Avrupa Birliği'ndeki KOBİ'lerle işbirliği sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today, the definition of the SME s (Small and Medium Sized Enterprises), whose importance has been accepted in, all of the world countries with a view of both productivity and employment, is having differences in each country and moreover in the various establishments and institutions within these countries. This situation causes some problems on structural arrangements about SME. Just before 2000's, the changes on competitive conditions necessitate the SME s in Turkey, to give support to their financial position, especially entrance process to European Union for competing against Small and Medium Sized Enterprises in European Union. The purpose of this study is to investigate the sectional enterprise profile and their financial problems with the sampling from İzmir. For this purpose an original questionnaire was administrated with face to face 159 enterprises. According the results, product sectore is condensed in the area, 54,1%of the area is occupied medium enterprises and financial problems are about big problems. According to results the other problems of SME s are in non-confidence position that is created by economic conditions, to find out about financial sources and to use these, marketing, tax and legal problems about export and not to have enough information about programmes of SME s in European Union To increase competition power of SME s in Turkey financial problems must be solved. For this reason they must be trained about leasing, factoring, forfeiting, franchising and other financial technique, must be provided in cooperation with SME' s in European Union. VI