Talcott Parsons'un yapısal-işlevsel kuramı ve din
Talcott Parsons structural-functionalism and religion
  1. Tez No: 103885
  2. Yazar: S. NİLGÜN SOFUOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. M. EMİN KÖKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET Bu çalışmada Talcott Parsons'un yapısal-işlevsel kuramı ve din konusu incelenmeye çalışılmıştır. Giriş kısmında Talcott Parsons'un hayat hakkında bilgi verildikten sonra, işlevselcilik kuramının fikir öncülerine kısaca değinilmiştir. Birinci Bölümde, Talcott Parsons'un Yapısal-işlevsel Kuramı hakkında genel bilgi vermek maksadıyla, onun genel eylem kuramı, eylem şeması, kalıp değişkenler, AĞIL modeli ve toplumsal değişme ve evrim ile ilgili düşünceleri sunulmaya çalışılmıştır. İkinci Bölüm'de ise, Talcott Parsons'un Kuramında Dinin Yeri üst başlığı altında, kuramda dinin nasıl temellendirilidiği konusunu aydınlatmak amacıyla din ve toplumsal işlevleri, din-değer-norm ilişkisi, Amerikan değer sistemi, din- bilim-ideoloji ilişkisi, dini özerklik ve tabakalaşma, dinî inanç ve davranışın güdülenmesi, din ve kişilik sistemi, modernite ve çoğulculuk bağlamında din, seküierleşme, sivil din ve sevgi dini gibi konular ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, Talcott Parsons' Structural-Functionalism Theory and its relation to religion is examined. In the Introduction; after giving some information about the life of Parsons, the fathers of functionalism are briefly mentioned. In the First Chapter; in order to offer an overall picture of Parsons' theory, his thought of general action theory, action schema, pattern variables, A6IL model and social change and evolution are tried to be introduced. In the Second Chapter; under the head of The Place of Religion in the Talcott Parsons' theory, to be able to shed a light on how religion is established in the theory, such complemantary headings are taken up: (i) Religion and its social functions, (n) the relationship between religion, values and norm, (m) American value system, (iv) the relations between religion, science and ideology, (v) religious autonomy and stractification, (vi) how religious beliefs and behavior are motivated, (vu) religion and personality system, (vııı) religion in the context of modernity and pluralism, (ix) secularism, (x) civil religion, and (xi) religion of love. VI