Wilfred Cantwell Smith'in din anlayışı
Wilfred Cantwell Smith's religious understanding
  1. Tez No: 103886
  2. Yazar: MEHMET DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANİFİ ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET İnsanoğlu.tarihin hemen hemen her döneminde, bir şeylere inanmış ya da inanma ihtiyacı duymuştur. Wilfred Cantwell Smith, bir din felsefesi problemi olarak, dinleri kendi bakış açısıyla ele almış ; bir teolog ve karşılaştırmalı dinler tarihçisi olarak, araştırmalarının büyük bir bölümünü Hinduizm, islamiyet, Hıristiyanlık ve Budizm gibi dinler üzerine yapmıştır. Smith.'e göre, şu anda var olan Hinduizm, Budizm, Şintoizm Taoizm gibi adlandırmalar, bu dini geleneklere mensup olan kişiler tarafından değil, 18. ve 19. yüzyılda batılı araştırmacılar tarafından verilmiştir. Din kurucuları olarak bilinen kişiler de herhangi bir din kurmamış, yahut bir dine isim vermemiş, onlar, insanlara iyiliği, doğruluğu, hakikate inanmayı, itaat etmeyi ve kötülük yapmamayı anlatmışlardır. Smith, din kavramından daha çok dini gelenekler (religious tradition) ve iman (faith) kavramlarını kullanmıştır. Aynı zamanda Smith, imanda iman edilecek bir objenin varlığı; inançta ise, bir obje değil de bir fikir, teori ve önermeye inanma söz konusu olduğundan iman ve inanç kavramlarının bir ve aynı kavramlar olmadığını ifade etmektedir. Bir başka deyişle Smith, imanı sadece kişisel olarak ilahi hakikatin kabul edilmesi değil; bilakis ilahi vahyi kişinin kendisi için otorite olarak kabul etmesi ve Tanrıdan geleni yaşantısına dahil edip ona göre yaşaması şeklinde anlamaktadır. Smith için sahip olunması gereken ideal bir iman yoktur. Öte yandan o, bireylerin, genel anlamda bir Hindu, Budist, Müslüman vs. imanının olamayacağı ; aksine, Tanrı katında herkesin, birey olarak kendi kişisel imanıyla var olacağı düşüncesindedir. Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde dinin anlamı ve mahiyetini, ikinci bölümde iman-inanç ilişkisini, son bölümde ise Smith'in bütün düşünce sistemini belirleyen dünya teolojisi fikrini ortaya koymaya çalıştık. Aynı zamanda, bu çalışmamızın neticesinde, dinler arasında bir diyalogun olması için, bir ve tek olan İlahi Hakikati farklı şekilde algılayan inanç mensuplarının, birbirlerine sevgi ve hoşgörüyle bakması gerektiği düşüncesine ulaşmış bulunuyoruz.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Almost through his long history mankind is believed in sometings or had felt or necessity to believe in.Wilfred Cantwell Smith, dealt with religions in his own view an a problem of the philosophy of religion, as a thrologian or a student of comparative study of religions, he studies on Hinduism, Buddhism, Islam and Christianity. According to him all the names, which are given to great religions such as Hinduism, Buddhism, Shintoismmmmmm, Taoism etc, are attributed in XIX' the century by Western scholars, not by its own followers. Moreover, even the so-called founders of religions neither did give a name for their system nor tried to call them as a new religion. They only taught the people to have honest, kindness or to act according to the general ethical rules, which are explained in the scriptures. W.C.Smith, mostly used the terns of“religious traditions”or“faith”instead of“religion”itself. At he same time.he insisted on that the terms faith and belief are not synonyms but each term has different meanings, because the first one, faith denotes an object to be believed, but the latter indicates an idea, a theory or a proposition to be accepted. Smilarly, Smith, has understood that faith is not to recognize divine revelation as-for oneself, personally, authoritative. To be a man of faith is not to accept something as from God; rather, if something is from God, then to be a man offaith is to incorporete that into your life and to act accordingly. This study consists of three chapters. In the first chapter, we examined the meaning and nature of religion. From the Smith's point of view. In the second, we dealt with the relation of faith and belief. In the last one, we tried to put forward the ide of world theology which determines his all system of thought At the same time, at the end of this study, dialogue between the followers of different religion who believe in same and one supreme reality, they must love and tolarate each other.