Wilfred Cantwell Smith ve John Hick'de dini çoğulculuk
Arguing for religious pluralism: The cases of Wilfred Cantwell Smith and John Hick
  1. Tez No: 366684
  2. Yazar: MEHMET ŞÜKRÜ ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAHİM ACAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 265
Özet
Dini çoğulculuk, dini çeşitlilik vakıası karşısında öne sürülen çözüm önerilerinden biridir. Dışlayıcılık ve kapsayıcılığa reaksiyon olarak ortaya çıkan bu tutumda, bütün dinlerin hakikati eşit şekilde barındırdığı ve kurtuluş açısından aynı imkâna sahip olduğu kabul edilmektedir. Wilfred Cantwell Smith (1916-2000) ve John Hick (1922-2012) dini çoğulculuğun sistemleştiricileri ve en önemli temsilcileridir. Smith, din kavramı eleştirisinden yola çıkarak, dini çoğulculuk hipotezini iman ve birikimsel gelenek ayrımına dayandırmış, Hick ise ciddi felsefi değerlendirmeler içeren epistemolojik temeller üzerine hipotezini inşa etmiştir. İki düşünürün dini çoğulcu hipotezlerinin mukayeseli şekilde ele alındığı bu çalışmada, bu hipotezlerin başarılı ve tutarlı olup olmadıkları tartışılmıştır. Böylece hem iki hipotezin mevcut kavramsallaştırma içerisindeki konumu hem de dini çoğulculuğun mevzii hakkında değerlendirmelere ulaşılmak istenmiştir. Bu vesileyle Smith ve Hick'in hipotezleri arasındaki süreklilik ve farklılıklar belirtilmiş, her iki hipoteze yöneltilen eleştiriler ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Religious pluralism is one of the proposed solutions in the face of religious diversity. This attitude which is emerged as a reaction to exclusivism and inclusivism, is acknowledged that the truth of all religions is equal in terms of hosting and salvation is also considered to have same scarcely any. Wilfred Cantwell Smith (d. 2000) and John Hick (d. 2012) are the most important representatives of religious pluralism and who systematised it. Smith based his criticism on the concept of religion, then relied his religious pluralism on the distinction of hypothesis of faith and cumulative tradition, while Hick has been built his criticism on the epistemological foundations which is contain the serious philosophical evaluations. In this study that pluralistic religious hypotheses of two thinker is discussed whether given hypothesis are consistent and successful. So that intended to reach to evaluations within two hypotheses about their position in the current conceptualization as well as the position of religious pluralism. On this occasion the continuity and differences between Smith and Hick's hypothesis is indicated, and the criticisms which addressed to both hypotheses are discussed.