Proses ve kalite yönetimi için bilşim sistemleri üzerine bir araştırma
A Study on information systems for proses and quality management
- Tez No: 103887
- Danışmanlar: PROF.DR. LEVENT ŞENYAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
ÖZET Günümüzde gelişen teknolojiye bağlı olarak sistemler hızla büyümekte ve karmaşıklaşmaktadır. Bunun neticesinde de mevcut sistemlerin incelenmesi ve iyileştirilmesinde zorluklarla karşılaşılmaktadır. Sistemler yaşamlarına devam edebilmek için sağlam temeller üzerine kurulmalı ve belirlenen standartlar çerçevesinde çalışmasına devam edebilmelidir. Kalite güvence sistemleri ile sistemlerin çalışması sürecinde belirlenen standartlar içerisinde hareket etmeleri ve istenilen kriterlere uygun üretim yapmaları sağlanmaktadır. Sistemlerin mevcut durumunun incelenmesi ve problemlerinin giderilip daha hızlı, kaliteli ve etkin çalışabilmesi için güçlü araçlara ihtiyaç duyulmaktadır. Kullanılan araçlar hem mevcut akışın gösterilmesinde, hemde eksikliklerin bulunup düzeltilmesinde kolaylık sağlamalıdır. Ayrıca artan bilgiler karşısında kurumların tercih ettiği bilgisayar alt yapısına geçişte kolaylıkta sağlayabilmelidir. Bu çalışma ile sistemlerin akışında kullanılması önerilen Kalite ve süreç dilinin kullanımı açıklanacaktır. Bunun yanı sıra bilgi alt yapısının kurulabilmesi için yapılması gereken sistem analizi teknikleri ve kullanılan araçlar arasındaki benzerlikler ve uygunluklar incelenecektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today systems are developing and becoming more complex as a result of technology. concaquence of this it is become more defucult to search and developt sistems. Systems must be robust and must work accordance to the defined standarts to continue its life. Quality assurance systems helps systems to work with the predefined standarts and produce goods or services appropriate to required production conditions. Powerfull tools are requiered to analyse systems present case and improve systems perfrormance, quality and effectivity by, by-passing problems. Used tools must have the ability to show present system flow and must support identifying weak points and correction of them. Also, must support transition between usual procedure to computer structure. This thesis will describe quality and process language wich is offered for the enterprises. Besides this, similarities and agreeableness between techniques and tools used to analyse system and offered method will be examined. VI