1950 sonrası Türkiye'deki tipografik tasarımın gelişimine genel bir bakış
A General review of the development of the typographic design in Turkey after 50's
  1. Tez No: 103891
  2. Yazar: NURCİHAN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. H. YAKUP ÖZTUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
ÖZET“1950 Sonrası Türkiye'deki Tipografik Tasarımın Gelişimine Genel Bir Bakış”isimli bu araştırma dört ana bölümden oluşmaktadır. Konuya giriş niteliğin taşıyan ilk bölümde tipografı kısaca tanımlandıktan sonra Endüstri Devrimiyle birlikte dünyada, toplumsal, kültürel ve sanatsal alanda gözlenen değişimler aktarılmaya çalışılmıştır. Bunun ardından 1950 sonrası gelişen tipografik anlatım tarzlarına geçilmiştir. İkinci bölüm, Türkiye'deki tipografinin oluşum ve gelişimiyle ilgilidir. Türkiye'de Cumhuriyet öncesi ve sonrasında grafik sanatı incelendikten sonra, Türkiye'deki grafik ve tipografik tasarım üzerinde başlıca düşünceler iletilmiş ve üçüncü bölüme geçilmiştir. Türkiye'deki tipografinin 1950-80 arası dönemini konu alan bu bölümde, dönemin sosyo-ekonomik koşulları ile genel tipografik özelliklerine yer verilmiştir. Grafik, sanat olmaktan çıkıp tasanm olmaya başladığı bu dönemde, aynı zamanda yazı da kaligrafi olmaktan çıkıp tipografi olmaya başlamıştır. Ülkenin değişen sosyal ve siyasal koşulları içinde ekonomide ve baskı tekniklerinde görülen değişimler, dünyadaki sanat ve tasanm akımları ile bunların ülkemizdeki yansımaları üzerinde durulur. 80'lerden sonra oluşan yeni iletişim ortamı, teknolojik gelişmeler ve koşullarıyla birlikte değişen üretim teknikleri dördüncü ve son bölümde yer alırlar. Bununla birlikte dünyada görülen post-modem eğilimler ve Türkiye'deki tasanma olan etkilerini, önde gelen temsilcileri ve tasanm örneklerini bulmak mümkündür. Sonuç olarak da Türkiye'deki grafik tasanm ve tipografisinin ulaştığı son nokta işaret edilmiştir. Araştırmanın konusu“1950 Sonrası Türkiye'deki Tipografik Tasanmın Gelişimine Genel Bir Bakış”olması nedeniyle çalışma, baştan sona işlenen konulann örnekleriyle görüntülenerek zenginleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research named“A general review of the development of the typographic design in Turkey after 50's”consists of four main chapters. In the first chapter, that has entrance characteristic in the same time, typography was shortly defined and after this, was tried to transfer the changes in social, cultural and artistic field in the world after The Industrial Revolution. Afterwards typographical expressive stiles developed after 50's were examined. The second chapter is about forming and developing of typographic design in Turkey. After examination of typographic design in Turkey before and after Republic, the main thoughts and ideas about graphic and typographic design in Turkey were transmitted. The following chapter is about typography in Turkey in period between 50's and 80's. Social, cultural conditions, and general typographic characteristics of the time takes place in the chapter. In this period graphic stopped to be art and became design, and in the same time writing stopped to be calligraphy and became typography. The developments in economy and printing techniques caused by the countries social and politic changes; the art and design styles in the world and reflections of all these changes in Turkey were inevitable. The new communication environment that came into existence with technical developments, conditions and production techniques was changed after 80's. All of them take place in fourth and last chapter. The post-modem tendencies seemed in the world, their effects over design, avant-garde agents and design examples can be seen in our country. At the and, the last step of graphic and typographic design in Turkey was pointed out. Because of the topic of research is“A general review of the development at the typographic design in Turkey after 50's”, the processed subjects in this study were enriched with photographic examples.