Türk bankacılık sektöründe pazarlama uygulamaları ve sorunları
Marketing implementations and problems in the Turkish banking sector
- Tez No: 103892
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İKBAL AKSULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET Türk ekonomisi ve Türk bankacılık sektöründeki 80'li yıllardan sonra gözlenen değişiklikler, bankaların ekonomimiz üzerindeki büyük gücünü daha da arttırmıştır. Yaşanan bir çok ekonomik kriz, ekonomideki belirsizlikler, finans sektöründeki yaşanan rekabetler, insanların kafalarını karıştıran bir çok soruyu da beraberinde getirmiştir. Ekonomimizin gelişimi için Türk bankacılığı çok önemlidir. Bu yüzden bankacılığın Dünyadaki ve Türkiye'deki tarihsel gelişimi ile Türkiye'deki bankacılığın aşamaları Türk bankacılık sektöründeki bankalar, bankaların kuruluş amaçları ve yapıları itibariyle çeşitleri, işlevlerinin neler olduğu, bankacılıkta pazarlama faaliyetleri, bankacılıktaki yeni gelişmeler, bankacılık faaliyetlerinin sürdürülmesi ve bankacılığın geliştirilmesinde karşılaşılan sorunlarla bu sorunların kaynaklarının neler olduğunun incelenmesini çok önemli olmaktadır. Dört bölümden oluşan bu çalışmanın ilk bölümünde banka ve bankacılığın tanımı, Dünyada ve Türkiye'de bankacılığın gelişimi, bankacılık sistemi ve Türkiye'de faaliyette bulunan bankaların yapısı, günümüz bankacılık uygulamaları anlatılmıştır. İkinci bölümde, bankacılıkta pazarlama faaliyetleri, hizmet pazarlaması, bankalar pazarlama bileşenleri, ve bankacılıktaki yeni gelişmeler incelenmiştir. Üçüncü bölümde Türk bankacılık sektöründe karşılaşılan sorunlar incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise Türk bankacılık sektöründe pazarlama uygulamaları ve sorunlarının belirlenmesine yönelik, Türkiye Emlak Bankası A.Ş., Türkiye Halk Bankası, Ziraat Bankası, Eskişehir Bankası A.Ş., Tarişbank T.A.Ş., Yapı ve Kredi Bankası, Bayındırbank A.Ş., Alternatifbank A.Ş. ve Şekerbank T.A.Ş. ile bir anket çalışması yapılmıştır. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Observed changing after 80's in the Turkish economy and the Turkish banking sector increased the power of the banks in the economy. Many confusing questions come along with lived economic crisis, economic instabilities, and competitions. Developing in the Turkish banking sector is very important for Turkish economy. So we should research, historical development and stages of banking in the World and Turkey, the banks in the Turkish banking sector, establishment goals, kinds of banks, functions, marketing activities, new techniques and products, problems and their sources. This study includes four parts; in the first part is given the definition of bank and banking, development of banking in the World and Turkey, banking system and the structure of Turkish banks, and today's banking implementations. The second part includes, explaining marketing activities in the banks, service marketing, marketing mix, and new improvements in the banking sector. The third part of this study analysis the problems of the Turkish Banking sector. The fourth and the last part covers a questionnaire about marketing implementations and problems in the Turkish banking sector with Türkiye Emlak Bankası AŞ., Türkiye Halk Bankası, Ziraat Bankası, Eskişehir Bankası A.Ş., Tarişbank T.A.Ş., Yapı ve Kredi Bankası, Bayındırbank A.Ş., Alternatifbank A.Ş. and Şekerbank T.A.Ş. VII