Türk bankalarının uluslararası bankacılık faaliyetleri içinde dış kredi limitlerinin oluşumu ve bunlardan akreditif maliyet/verimlilik analizleri
Forming foreign credit lines inside international banking activities by the Turkish banks and analysis of letter of credits cost/efficiency from these
- Tez No: 103890
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖZCAN GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Global fînansal piyasalann en önemli kurumsal yapısını oluşturan bankacılık sektörü finansal endüstrinin gelişmesine paralel olarak uluslararası alana yönelmiştir. Bankacılık sisteminde özellikle 1960 yılından sonra meydana gelen yapısal değişim ve yenilikler de bankaların farklı özellikler kazanmasına ve yeni finansal hizmetler geliştirmelerine neden olmuştur. Bankaların uluslararası alana yönelmesiyle birlikte, döviz ve dış ticaret konularında karşılıklı ilişki kurmaları gündeme gelmiştir. Uluslararası bankacılıkta sözkonusu ilişkiler karşılıklı muhabirlik ilişkileriyle gerçekleştirilmektedir. Muhabirlik ilişkileri içerisinde bulunan bankalar birbirleri için belirli bir risk sının belirlemektedirler. Bu sınır bankacılıkta kredi limiti olarak adlandırılmaktadır. Kredi limitleri bankaların faaliyette bulunduğu ülkelerin ve bankaların genel performansının değerlendirilmesine göre belirlenmektedir. Türk Bankacılık sektörü de 1980 sonrası dönemde uluslararası alana yönelmiştir. İlke olarak Türk bankalarının uluslararası bankalarla muhabirlik ilişkileri kurmaları serbesttir. Özellikle sermayenin kıt faktör olduğu ve mevduat maliyetlerinin arttığı Türk bankacılık sisteminde kredibilite özel bir önem taşımaktadır. Bu nedenle çalışmada Türk bankalarının uluslararası bankacılıkta kredi limitlerinin oluşumu incelenmiş ve bu kapsamda bankalan ve faaliyette bulunduktan ülkeleri taşıdıkları risk açısından değerlendiren kredi derecelendirme kuruluştan ele alınmış ve Türk bankalannın son dönemdeki derecelendirme notlan değerlendirilmiştir. Ayrıca kredi limitleri içerisinde önemli bir yeri olan akreditifler incelenmiştir. Akreditifler bankalar tarafından verilen şartlı bir taahhüttür. Bankalar akreditif işlemlerinden aldıklan komisyonlarla karlılıklarını artırabilmektedirler. Ancak bu miktarların çok yüksek olması nedeniyle son yılarda akreditiflerden kaçış gözlenmektedir. V
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Banking sector forming the most important institutional structure of global financial market, paralel to the development of the financial industry, turned towards international area. Structural alterations and variations in the banking system, especially after the year 1960, caused the banks to gain different characteristics and to develop newly financial services. Along with the banks turning towards to international area, came into force that they have to form mutual dialogues within the subjects of foreign exchange and foreign trade. Considering international banking, these kind of dialogues are realized by mutual correspondency dialogues. The banks having these kind of correspondency dialogues determine a definite risk limit for eachother. This limit is called as credit line in banking. Credit lines are being determined according to the evaluation of countries of the banks settled and according to the general performance of the banks. Turkish Banking Sector is also turned towards international area after the year 1980. As a principal, it is free for Turkish Banks to have correspondency dialogues with international banks. Credibility have a special important role where the capital is an insufficient factor and deposits cost are increasing in Turkish Banking Sector, For this reason with that work its examined the credit lines formation of the Turkish banks in the international banking and with that scope its dealed with credit grading companies which are evaluating banks and countries they are settled from the point of risks they carry and its evaluated the grading marks of the Turkish banks in the recent term. Besides, letter of credits which are having an important position within credit lines are examined. Letter of credits is a conditional commitment that is given from the banks. The banks are being able to increase their profitableness by the commissions received from the letter of credits' operations. However in the recent years there is an observation of escaping from letter of credits cause of having a high cost. VI