Türkiye'de çağdaş dini dönüşümler (Bryan Wilson'ın dinin çağdaş dönüşümleri adlı eseri bağlamında)
Contemporary transformations of religions in Turkey
- Tez No: 103893
- Danışmanlar: DOÇ.DR. M. EMİN KÖKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Çalışmamız dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; dinin, modernleşme nin, sekülerleşmenin, laikliğin ve değişim-dönüşüm kavramlarının tarifini yapmaya çalıştık. Din-sekülerleşme ilişkisi ve dinin toplumdaki fonksiyonu konularına değindik. İkinci bölümde; Bryan Wilson'in kitabının bir değerlendirmesini yaptık. Üçüncü bölümde; Türkiye'deki çağdaş dini dönüşüm hareketlerinden, modernizasyon ve sekülerleşmeden bahsettik. Dördüncü ve son bölümde ise; bu konular çerçevesinde İzmir merkez camilerinde görevli imamlar üzerinde yapılan bir anket değerlendirmesi yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Our study consists of four chapters. In the first chapter, we tried to give the definition of religion and secularization and modernization and change-transformation. We dealt with the following subjecst in this chapter; the relationship between religion and secularization in society, and the function of religion in society. The second chapter is on the assessment of the book written by Bryan Wilson. In the third chapter, we mentioned about modern religious change movements and modernization and secularization in Turkey. In the four the and final chapter, we included the poll which was applied on imams who are working in center of Izmir. VI