Üretim süreçlerinde toplam üretken bakım
Total productive maintenance in manifacturing processes
  1. Tez No: 103902
  2. Yazar: MUSTAFA KOCAKOÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET Globalleşen dünyada şirketler kar elde etmek ile onları daha düşük fiyatlara zorlayan global Pazar koşulları arasında bir denge kurmak zorundadırlar. Bir üretim ortamında karlılığı sağlayan önemli noktalardan birisi makinaların çalışmadıkları süreyi azaltmak ve optimal ekipman performansını korumaktır. Toplam Üretken Bakım sisteminin kurulması şirketlerin ekipmanlarının güvenilirlik ve verimliliğini arttırmalarını sağlar. Toplam Üretken Bakım şirketlerin toplam ekipman etkinliğini arttırmak için her kademeden ve her bölümden çalışanların katıldığı bir yönetim felsefesidir. Güvenilirlik, problem çözme, takım çalışması ve sürekli gelişim gibi disiplinleri bir araya getirerek sıfır arıza ve maksimum çıktı amaçlarına yönlendirir. Günümüzde pek çok şirkette bakım ve üretim bölümleri arı faaliyet gösterecek şekilde organize edilmiştir. Her ikisi de kar eden bir firmadaki üretken bir birim olma amacını gütmelerine rağmen, çoğu zaman aralarındaki kopukluklardan dolayı gecikmeler ve üretim duruşları meydana gelir. Toplam Üretken Bakım, Bakım ve üretim bölümlerinin ürün kalitesini, ekipmanların kullanılır durumda olmasını ve ekipman güvenilirliğini geliştirmek için bir arada takım halinde çalışmasını sağlayan bir mekanizmadır. Bu çalışmada Toplam Üretken Bakım' in teknikleri ve uygulama prosedürü tanıtılacak ve bir firmadaki uygulaması hakkında bilgi verilecektir. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT With the increasing globalization of the World, companies are being forced to find a balance between making a profit and global market conditions that compel them to lower prices. In a manufacturing environment, one of the main keys to profitability is to reduce machine downtime and maintain optimal equipment performance. Implementing a Total Productive Maintenance system can help companies to improve the overall reliability and efficiency of their equipment. Total Productive Maintenance is a management philosophy that involves employees at every level and from every department in maximizing Total Equipment Effectiveness. Total Productive Maintenance brings together disciplines such as reliability, problem solving, teamwork and continuous improvement and directs them at the goals of zero downtime and maximum output. Most companies today are organized with maintenance on one side and operations on the other. Although both sides have the same goal of being a productive unit in a profitable company, frequently broken links between them cause delays and production stoppages. Total Productive Maintenance provides a mechanism for both sides to work together as a team to improve product quality, equipment availability, and equipment reliability. In this study the techniques and application procedure of Total Productive Maintenance will be introduced and implementation in a company is explained. VII