Portföy yönetiminde portföy yöneticisinin nitelikleri ve portföy oluşturma stratejileri
In the portfolio management, qualities of the portfolio manager and the strategies of constructing portfolios
  1. Tez No: 103901
  2. Yazar: AYLİN SATIR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ADİL KORUYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Tasarrufların sermaye piyasalarına yönlendirilmesi, ülke ekonomisi açısından vazgeçilmez bir unsurdur. Globalleşme süreci ve hızlı teknolojik gelişmeler uluslararası fon akımlarının hareketini kolaylaştırmıştır. Fakat bu durum, üstlenilen risklerin artmasına neden olmaktadır. Artan riskler ve sermaye piyasası araçlarının çeşitliliği, bu piyasalarda işlem yaparken bilgi ve profesyonel yaklaşımları gerekli kılmaktadır. Bu gelişim sürecinde, kurumsal ve bireysel portföy yönetim şirketlerinin ve portföy yöneticilerinin rolü artmaktadır. Portföy yönetimi, dağınık tasarrufları birarada toplayarak, karar alma ve uygulamada hızlılık, değişen piyasa koşullarına uyum ve riskin dağıtılması avantajlarını sağlamaktadır. Bu çalışmada, sermaye piyasası kurumları ve sermaye piyasası araçlarının genel ve Türkiye'deki uygulamaları hakkında bilgi verilip, tasarrufların sermaye piyasasına yönlendirilmesinde portföylerin önemi vurgulanmış, kurumsal ve bireysel portföy yönetimi ayrı ayrı incelenip, portföy oluşturma stratejileri ortaya konmuştur. Portföy oluşturma stratejilerinden, riskin dağıtılması ilkesi üzerinde ağırlıklı olarak durularak, tek bir yatırım aracının, riskinin hesaplanmasında, varyans ve standart sapmadan, iki veya daha fazla araç portföye dahil edildiğinde riskin ölçülmesinde kovaryansdan, portföye dahil olan araçların getirilen arasındaki ilişkiyi ölçmek için korelasyon katsayısından ve portföye dahil edilmesi planlanan araçların fiyatlarının piyasa riskine karşı duyarlılığını ölçmek için beta katsayısından yararlanılmıştır. Çalışmanın son bölümünde, Türkiye'de bireysel portföy yönetim uygulamaları ele alınarak, bir örnek portföy oluşturulmuş ve performansı değerlendirilmiştir. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Orientation of the savings onto the capital markets is an inevitable issue in favor of national economy. Globalization process and rapid technological progresses have facilitated the motion of international found flows. However, this has caused an increase in the risks undertaken. The increased risks and variety of capital market tools require knowledge and professional attitudes while having transactions, in this process of progression, the role of institutional and individual portfolio managing companies and the portfolio managers have been increasing. Portfolio management, while assembling the dissembled savings, brings about the advantages such as rapidity in decision-making and practice, compliance with market conditions and reducing risks. In this study, information is given about the institutions of capital market and the applications of capital market tools, in general, and in Turkey; the importance of portfolios in orientating the savings into the capital market is emphasized; institutional and individual portfolio management are studied separately; the strategies of constructing portfolios are pointed out. By emphasizing the principle of reducing the risk among the strategies of constructing portfolios, benefits were obtained from; variance and standard deviation for the measurement of risk of a single investment tool; covariance for the measurement of risk when two or more tools were included into the portfolio; correlation coefficient for the measurement of the relation between the incomes of the tools included in the portfolio; beta coefficient for the measurement of the sensitivity against the market risk of the tools that are planned to be included in the portfolio. In the last chapter of this study, a sample portfolio has been constructed and its performance evaluated dealing with the individual portfolio management practices in Turkey. VII