Dış ticaret potansiyeli kapsamında Türk limanlarının geliştirilmesi
Development of the Turkish ports in terms of foreign trade potential
  1. Tez No: 103903
  2. Yazar: ERHAN MUZAFFER TOZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. FUNDA YERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Deniz ulaştırmacılığı, Türkiye'nin lojistik ve fiziksel dağıtım değerleri itibariyle milli ekonomisinde hayati bir öneme sahiptir. Türkiye'de petrol, cevher ve diğer ham maddeler gibi dökme yükler iç ticarette gemiler ile taşınmasına rağmen genel ulaştırma olarak karayolu ezici bir üstünlüğe sahiptir. Buna karşı olarak dış ticarette ise ithalat ve ihracata konu olan malların neredeyse % 90'ı gemilerle taşınmaktadır. Türkiye' de deniz ulaştırmacılığında limanların yeterince verimli kullanılamaması, bürokrasi, güncelliğini yitirmiş denizcilik kanunları ve düzenlemeler, organizasyonlar arasında ve insangücü eğitimi kapsamında koordinasyonsuzluklar gibi temel konulardaki sıkıntı her geçen gün etkisini daha belirgin olarak hissettirmektedir. Bilindiği gibi deniz ulaştırmasının etkinlik ve verimliliğinde, liman altyapıları ve üstyapıları ile bu limanların kapasite ve yönetimlerinin kalitesi önemli bir rol oynamaktadır. Esasen yukarıda sayılan her bir grubun, Türkiye' nin jeopolitik ve stratejik olarak hak ettiği yeri almasına yardımcı olacak şekilde, koordineli bir şekilde iyileştirilmesi gerekmektedir. Türkiye'de bu konularda devletin en büyük güç olduğu hemen göze çarpmaktadır. Bu çalışmada, yukarıda belirtilen ana problem sahalarından limanlar ele alınmış ve limanlar ile ilgili bir kısım problemler tartışılmıştır. f Çalışmanın ana amacı, ülkemizin dışarıya açılan dış kapısı olan ve ülkemize büyük ölçüde döviz girdisi sağlayan limanlarımızın, dış ticaretin gelişmesi çerçevesinde, önümüzdeki yıllar için yeterli olup/olamayacaklarını araştırmak ve limanlanmızdaki elleçleme sistemlerinin aynı paraleldeki yeterliliklerini incelemektir. İlk olarak dış ticaretimizin gelişmesi çerçevesinde limanlarımızın yeterli olup olmadığı tartışılmış ve yeni liman inşaası için gerekçeler ve arayışlar değerlendirilmiştir.İkinci konu olarak ise limanlanmızdaki elleçleme ekipmanlanmızın yeterliliği konu olarak ele alınmış ve gelecek ihtiyaçları kapsamında değerlendirilmiştir. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Maritime transportation is of vital importance to the national economy from the view point of logistics and physical distribution in Turkey. Although bulk cargoes as petroleum, ore and other raw materials are carried by ships in home trade, the overwhelming transportation is carried out by means of motorways. In the foreign trade it is on the contrary ; nearly ninety percent of export and import goods are carried by ships. There is a number of problems arising in maritime transportation in Turkey, such as non-productive operations of ports, bureaucracy, old- fashioned maritime laws and regulations in disorder, lack of coordination among organizations and manpower training. Port infrastructures and superstructures, their capacities and management play an important role in efficiency and productivity of the transportation. All of the groups mentioned above should have to work in coordination ail together in order to give Turkey the opportunity of taking her best place in the new order of the world. Because she deserves it with her geo-political, strategic, and historical qualifications. The goal of this study is to research out our ports whether they are enough to carry out future foreign trade needs, and to discuss our handling equipment-which are used in ports- capabilities for future needs. The subject has been considered in three parts. In the first part, firstly, concepts of maritime transportation and ports have been described. In the third part of this study, the importance of the ports in the case of Turkey has been explained, and the ports have been classified. In the third and fourth parts, new port building needs and new handling equipment needs have been discussed according to the future needs and trends. vn