Güvenlik ve savunma açısından Kuzey Atlantik Antlaşması örgütü, Batı Avrupa Birliği, Avrupa Birliği ve Türkiye ilişkileri
Relations between Nort Atlantic treaty organization, western European Union, European Union and Turkey from view of security and defense
  1. Tez No: 103904
  2. Yazar: GÜRKAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEMRA AYTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
ÖZET Günümüz Avrupa'sının savunma ve güvenlik anlayışının temelinde, birbirinden farklı tarihlerde ve farklı şartlarda kurulan organizasyonlar yer almaktadır. Gerek bölgesel gerekse evrensel barışın takipçisi olan bu organizasyonlar, gelinen nokta itibariyle birbiriyle yoğun ilişki içerisindedirler. Kıta dahilinde savunma ve güvenlik merkezli işbirliği, elli yıllık bir geçmişe dayanmaktadır. Bu bağlamda dünya genelindeki gelişmelerle farklılaşan ilişkileri, temel olarak iki döneme ayırmak mümkündür. Soğuk savaş öncesi ve soğuk savaş sonrası olarak ifade edebileceğimiz bu iki dönem, özellikleri yönünden birbirinden büyük ölçüde farklılık arz etmektedir. Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla ortadan kalkan kutuplaşma, geçmişte sürdürülen stratejileri ve doktrinleri değiştirmekle kalmamış aynı zamanda Atlantik ötesi bağla güçlendirilen ve kutuplar arası denge dolayısıyla böylesi bir müttefikliğe zorunlu olan Avrupa'nın, geleceğe bakışını da değiştirmiştir. Çalışmaya konu olan süreç ise Soğuk Savaşın sona ermesiyle başlayan dönemdir. Bu çalışmada Avrupa savunma ve güvenlik kimliğinde söz sahibi olan Batı Avrupa Birliği, NATO ve Avrupa Birliği organizasyonlarına, bu organizasyonların birbirleriyle ve Türkiye ile olan ilişkilerine yer verilmiştir. Birinci bölümde organizasyonların kurumları ve yapıları incelenmiş, ikinci bölümde Avrupa savunma ve güvenliğindeki rolleri değerlendirilmiştir. İlk iki bölümde kurumsal olarak ve paylaşılan sorumluluklar çerçevesinde ortaya konulan organizasyonlar arası ilişkiler, son bölümde antlaşmalar, Türkiye'nin özel durumu, ikili zirveler ve operasyonlar incelenerek açıklığa kavuşturulmuştur. Çalışmanın ana amacı Avrupa savunma ve güvenlik yapısını var olan dinamikleriyle beraber tanımlamak ve bu anlamda süre gelen ilişkileri ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The understanding of Today's security and defense identity of Europe is based on divergent organizations that were established in different times and conditions. These organizations that could be called as both local and universal pursuer of peace have intensive relationships to each other. Security oriented cooperation which is limited in Continent has 50 years of historical background. In this context, it is possible to separate the improvements, which are still being varied throughout the world, to two periods, mainly. The collapse of the USSR, leaded to removal of the polarization. This not only changed the strategies and doctrines continued in the past but also changed the view of Europe toward the future strengthened by the ties over the Atlantic. The related process describes the period beginning with the end of Cold War. In this study it was handled Western European Union, NATO and European Union having the authority on the European Security and Defense Identity, and the relations between themselves and Turkey. While organizations' establishments and structures were studied in the first section, it was evaluated their roles in the European security and defense in the second section. Organizational relations, emerging from cooperation that we handled in first two sections, were examined through bilateral summits and operations and Turkey's special position in the last section. The main purpose of the study is to define the structure of European security and defense structure with whole existing dynamics and to bring up continuous relationships. VI