Resim ve ironi resimde bir ifade biçimi olarak ironi
- Tez No: 103905
- Danışmanlar: PROF. CUMA OCAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET: Resimde ironi, geçmişten beri varolan bir olgudur. İroni, günümüzde de modern sanatın başvurduğu kaçınılmaz bir anlatım biçimi olarak önemini sürdürmektedir. Sanatçılar yüzyıllardır bu hüneri sanatlarında başarıyla kullanırlar. Yaşadığı hayatın açmazlarını, karşıtlıklarını uzaktan görebilen kişidir sanatçı. Bu yanıyla o, sıradan insandan daha üstündür. Sanatçı dışındaki dünyayı yorumlarken eleştirici bir tavır takınır. Sanatçının bu tavrı çoğu zaman ironiktir. Hayatla alay eden bir kişidir sanatçı. Onun bu alaycılığı yaşadığı toplumsal düzenin saçmalığına, bir başkaldırıdır aslında.“Resim ve İroni: Resimde Bir İfade Aracı Olarak İroni”adlı bu inceleme, ironi tekniği üzerine kapsamlı bir araştırmayı sunmaktadır. Edebiyat, tiyatro ve sinema sanatlarında ironinin uygulayımı örneklerle gösterilmiştir. Çalışmanın asıl alanı olan resim sanatında ise tarihsel bir sıralama izlenmiştir. Sanat Tarihi' n de köşe taşı olan ressamların resimleri ironik bir çözümlemeye tabii tutulmuştur. Günümüzde varoluşçu düşüncenin evren, toplumcu düşüncenin toplum yapısında gördüğü çelişkiler ironiyi yeniden modern sanatın önemli bir aracı haline getirmiştir. Resimde ironi bir tutum, yaşamı felsefi düzeyde bir yorumlama tarzıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The irony in the art is the fact which is contiuously in existence since the past the irony is also going on it's importance especially of the modern art and modern art is benefit from the irony inevitably an expression technic. The artist use this technic succesfully for centuries.The artist is a person who can see the dilemmas on contrasts about her/his own life by herself / himself in the opposite side. The artist is more superior than ordinary man with this side. The artist assume an critical air while she / he is expressing the life outside of her / him. This air is an irony many times in other words we can say that the artist ear make fun of life. Essentially this mocking air is a rebellion of the artists according to the ridiculous side of the social system. This (the irony in the illustration as an expression means) includes having an extend study on irony technic. The carrying out of irony in literature.the theatre and cinema had illustrated. The main field of this stand - illustration- follows it's own historical sequences. The illustrations of the painters who are the most important person in Art History were analiyzed. The thoughts of existensialism about universe and the thoughts of social about structure of society and the contradictions about them makes the irony important again as means of modern art. The irony in the illustration is a mainer and it is a way of explaining of life in philosophical preview-point. VI"