1980 sonrası çağdaş Türk resim sanatında ironinin ifade biçimi olarak irdelenmesi
Discussion of sarcasm as a form of expression in contemporary Turkish painting art after 1980
- Tez No: 681060
- Danışmanlar: DOÇ. UMUT KAYAPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Hayatımızın hemen hemen her anında sıklıkla kullanmaya ihtiyaç duyduğumuz ironi, sanatın içerisinde de kendisine yer edinmiş ve sanatçılar tarafından yaygın bir şekilde kullanılmıştır. Sözlükteki tanımı; ifade edilen herhangi bir şeyin kinayeli olarak tam tersini söylemek, karşındakiyle alaycı bir şekilde konuşmak anlamına gelir. İronide temel amaç gerçekleştirilen eylemlerle ya da söylemlerde yer alan ifadelerin tam tersi ifade edilmeye çalışılmaktadır. Bu eylemlerin gerçekleştirilebilmesi bir beceri olarak yorumlanabilecekken karşı tarafın anlaması esas alınmaktadır. Çünkü karşıtlığın anlaşılır kılınması amaçlanmaktadır. Ayrıca kişi düşüncesini doğrudan söylemek yerine eleştiride bulunmak maksadıyla“söylemek istediği”üzerinden bir zıtlık oluşturarak düşüncelerini ifade etmektedir. İroni bahsedildiği üzere insan hayatının her alanında bulunmaktadır; günlük hayattan, edebiyata, tiyatrodan resim alanına kadar uzanan geniş bir alanda görülmesi mümkündür. İroni, geçmişte olduğu gibi bugün de çağdaş sanatın vazgeçemediği bir ifade şekli olarak önemini sürdürmektedir. Sanatçılar, sanat tarihi boyunca en nadide eserlerini ironi kavramını kullanarak ortaya koymuşlardır. '1980 Sonrası Çağdaş Türk Resim Sanatında İroninin İfade Biçimi Olarak İrdelenmesi' isimli inceleme, ironiyi bir kavram olarak tanımlayan ve ironinin resim sanatı içerisindeki etkileşimini inceleyen bir araştırma çalışmasıdır. Birinci bölümde, ironi kavramının tanımı, resim sanatına katmış olduğu etkiler hakkında bilgiler verilmiş, ironik resmin dünya çapında bilinen temsilcilerinin en önemli eserleri, görsel olarak verilip, tarihsel sıralamasına göre yorumlanmıştır. İkinci bölümde, '1980 Sonrası Çağdaş Türk Resim Sanatında İroninin İfade Biçimi Olarak İrdelenmesi' başlığı altında, Cumhuriyet Dönemi resim sanatıyla ilgili önemli olaylar ve gelişmeler, Cumhuriyet Dönemi Türk resminde ironik eserler veren ressamların bazı eserleri ve eserler hakkında yorumlamalar, 1980 sonrası Türk resmine genel bir bakış ve çağdaş eğilim gösteren Türk sanatçıların en önemli eserleri ve eserlerin yorumlamaları konu edinmiştir. Üçüncü bölümde ise İlkem Güneri'nin Çağdaş Türk Resim çizgisinde, ironik üslupta kaleme aldığı eserleri ve eserlerin yorumlamaları ele alınmıştır. Geçmişte yaşanan ve topluma mal olmuş olaylar, günlük hayatta karşımıza çıkan önemli gelişmeler, İlkem Güneri'nin eserlerinde yer verdiği başlıca konular olmuştur. Yaşanan bu önemli gelişmelerin farklı yönlerini izleyicisine göstermek amacıyla da ironik bir üslup kullanmıştır.
Özet (Çeviri)
The irony, which we often need to use at almost every moment of our lives, has also taken its place in art and has been widely used by artists. Its definition in the dictionary means to say the opposite of anything expressed in allusion, to speak sarcastically to the opposite. In irony, the main goal is to express the actions performed or the opposite of the statements contained in the discourses. While the ability to perform these actions can be interpreted as a skill, the understanding of the opposite party is assential Because it is aimed to make the contrast understandable. Besides, a person expresses his thoughts by creating contrast through“what he wants to say”in order to criticize rather than directly say his thoughts. As mentioned, irony exists in all aspects of human life; it can be seen in a wide range of areas ranging from daily life, literature, theater to painting. Irony, as in the past, continues its importance today as a form of expression that contemporary art cannot give up. Artists have presented their rarest works throughout the history of art using the concept of irony. 'Examination of Irony as a Form of Expression in Contemporary Turkish Painting Art After 1980' is a research study that defines irony as a concept and examines the interaction of irony in the art of painting. In the first chapter, the definition of the concept of irony is given information about the effects it has added to the art of painting, the most important works of the world-known representatives of ironic painting are given visually and interpreted according to their chronological order. In the second chapter, under the title 'Examination of Irony as a Form of Expression in Contemporary Turkish Painting Art After 1980', important incidents and events related to the art of painting in the republican period, some works and interpretations of works by painters who gave ironic works in Turkish painting in the Republican period, an overview of Turkish painting after 1980 and the most important works and interpretations of works by Turkish artists. In the third part, the works of the thesis writer İlkem Güneri, which she wrote about Contemporary Turkish Painting, in an ironic style, and the interpretations of the works are discussed. Past incidents and events rooted in society, and important developments in daily life are the main subjects that İlkem Güneri includes in her works. She also used an ironic style in order to show the different aspects of these important developments to her audience.