Tüketicilerin cep telefonu satın alımında tercihlerini etkileyen temel güdülerin belirlenmesi
Identifying basic motive affecting preference of the consumers buying mobile phones
- Tez No: 103912
- Danışmanlar: PROF.DR. SEMRA AYTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
ÖZET insan, doğası gereği öyle karmaşık bir yapıya sahiptir ki, insanın kendi kendini tanıması ve ifade etmesi bile birçok zaman mümkün olmamaktadır. Bu belirsizlik, insan davranışı biliminin ortaya çıkması sonucunu doğurmuştur. Tüketim davranışının anlaşılabilmesi ise öncelikli olarak insan davranışının anlaşılmasına bağlıdır. Tüketici davranışı incelenirken en çok üzerinde durulan aşama, pazarlamacılar açısından da oldukça önemsenen satın alma aşamasıdır. Bu aşamanın sahip olduğu değer, para akışını sağlayan süreç olmasından ileri gelmektedir. Tüketiciyi, tüketicinin ne istediğini, tüketicinin bir ürün ya da hizmet satın alırken nelerden etkilendiğini açıklarken karşımıza çıkan en önemli kavramlardan biri“güdüleme”kavramıdır. Tüketiciyi satın alma davranışına yönelten güdülerin ne olduğunu anlamak, pazarlama stratejilerini belirlemede önemli bir rol oynamaktadır. Son yıllarda teknolojiye olan ilginin artması ve global dünyanın bu alanda oluşan değişimlere ayak uydurmak zorunda olduğu gerçeği, Türkiye'de özellikle cep telefonu sektöründe oluşan patlamayla çok çarpıcı bir biçimde gözler önüne serilmiştir. Bununla birlikte; Türkiye'de cep telefonu satın alımında tüketicilerin gelişen teknolojiye ayak uydurma isteğinin yanında birçok faktörden etkilendiği açıktır. Satın alma tercihlerini etkileyen temel güdüler; rasyonel güdüler olabildiği gibi duygusal güdüler de olabilmektedir. Bu noktada bu çalışmanın amacı; tüketicilerin cep telefonu satın alırken ağırlıklı olarak hangi güdülerden etkilendiğini, önce tüketici davranışlarını, sonra satın alma karar sürecini, daha sonra güdüleme kavramını inceleyerek anlamaya çalışıp yapılan anket çalışması sonuçlarının analiziyle gerekli sonuçlara ulaşmaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Human nature has such an inherent complicacy that most of the time, it is not possible for individuals to know and express themselves. This uncertainty resulted in the birth of human behaviors science. In order to understand consuming behaviour, it is necessary to understand human behaviours. During the investigations on consumer behaviours, the most emphasized stage is the purchasing stage, which is also very significant in terms of marketing. The significance of this stage arises from the accompanying cash flow during the process. When we are identifying the consumer, his desires, the factors affecting the consumer while purchasing a product or service, one of the most important concept is“motivation”. Understanding the motives directing the consumer to purchasing behaviour is important is defining marketing strategies. In the recent years, the increase in the interest to technology and the fact that globalizing world makes it a must to keep up with developments has unveiled a dramatic explosion experienced especially in the mobile phone sector. However, it is obvious that the consumers purchasing mobile phone in Turkey are affected by many factors as well as the desire to keep up with the devoloping technology. The basic motives affecting purchasing preferences may be rational or emotional. At this point, the purpose of the study is to define the motives that affect the consumers purchasing mobile phone, to understand consumer behaviours, and decision process as well as the motivation concept and then analyze the survey findings to reach conclusions.