Post endüstriyel dönüşüm süreci açısından işgücü piyasası esnekliğinin geleneksel istihdam modeli üzerindeki etkileri
The Effects of labour market fiexibility acocording to post industrial transition process on the traditional employment model
  1. Tez No: 103911
  2. Yazar: MAHİR GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NÜKHET HOTAR BAŞARGAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 265
Özet
ÖZET Post endüstriyel dönüşüm sürecinde makro ve mikro ekonomik düzeydeki yeniden yapılanma çabaları ve paralelindeki gelişen teknoloji olgusu işletmeleri derinden etkilemektedir. Nitekim bu süreçte uluslararası sınırların ortadan kalkması kurumları ciddi bir rekabet baskısıyla karşı karşıya getirmiştir. Bu açıdan işletmelerin ya da ulusal ekonomilerin rekabet edebilirliği küresel piyasalardaki değişime ve son teknolojik gelişmelere yönelik uyum yeteneğine bağlıdır. Post endüstriyel dönüşüm sürecinin yarattığı yapısal sorunların çözümünde rekabet gücünün elde edilebilmesi, ekonomik büyüme ve iş yaratma kapasitesinin geliştirilmesi güdüsü gerek işverenleri ve gerekse hükümetleri işgücü piyasalarının esnekleştirilmesine yönlendirmektedir. Bu çalışmada işgücü piyasası esnekliğinin endüstri toplumunun dinamikleriyle şekillenen geleneksel istihdam modeli üzerindeki etkilerinin hangi boyutlarda olduğu tartışılmaktadır. Diğer bir ifade ile çalışmamamızın odak noktasını post endüstriyel dönüşüm süreci açısından işgücü piyasası esnekliğinin geleneksel istihdam modeli üzerindeki etkileri oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In post industrial transition process resutructuring at the macro and micro economic level and technological innovation are now exposing enterprices, which used to be sheltered by national boders and national institutions, to harsh compatitive pressure. The competitiveness of an enterprise or economy in process depends largy on its ability to adop to changes in global market an to take advantage of the latest technological innovations. As higher competitiveness and the consequent economic growth facilitate job creation, employer and policy maker see the formation of flexible labour market as the key to solving structurel problems of post industrial transitition. This study discusses the extent to which labour market flexibility is effected taditional employment model which formed the dinamics of industrial society. The other explanation, our study focuses on the effects of labour market flexibility whit according to post industrial transition on the traditional employment model. VI