Uygulamada esnek çalışmadan doğan sorunlar ve çözüm önerileri
The Problems resulting from flexible working in application and suggestions for the solution
  1. Tez No: 103924
  2. Yazar: SÜLEYMAN ÖZMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ DEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
ÖZET Seksenli yılların başlanndan itibaren teknoloji dünyasında baş döndürücü bir gelişme ortaya çıkmış ve işgücü piyasasını önemli ölçüde etkileyerek üretimin şeklini ve yapısını değiştirmiştir. Bu gelişmeler tam zamanlı çalışma ilişkileri yanında, nitelikleri ve çalışma koşulları itibarıyla farklı yeni çalışma ilişkilerinin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Emeğin gerektiği zaman gerektiği yerde ve gerektiği kadar kullanılması, istihdamın istenildiği zaman arttırılıp azaltılması, işçinin aynı anda birden çok işi görebilecek esnekliğe sahip olması gereğinin ortaya çıkması sonucu görülmeye başlanan, esnek çalışma biçimleriyle ilgili olarak Kara Avrupa'sında 1980' ler den itibaren yapılan tartışmalar sonucu, bu yeni tip çalışma biçimleri hukuki alt yapıya kavuşturulmuştur. Ancak Ülkemizde esnek çalışma biçimlerinin yasal altyapısının henüz oluşturulamamış olması, bu tür çalışmanın önüne geçemediği gibi, tersine, hukuki düzenlemenin olmaması nedeniyle, esnek çalışan veya çalıştırılan işçilerin en temel işçilik haklarından yararlanamaması sonucunu doğurmuştur. Bu çalışmada, ülkemizde hangi tür esnek çalışma modellerinin daha yaygın olarak uygulandığı, nedenleri, yapıları, çalışma koşullan ve uygulamada karşılaşılan sorunlar saptanmaya çalışılmış, bu saptamalar ışığında sorunun çözümü için öneriler de bulunulmuştur. Sonuç olarak; hukukumuzda düzenleme olmadığı için, her türlü yasal güvenceden uzak çalışmak zorunda kalan esnek süreli çalışan işçiler ile ilgili olarak Uluslararası Çalışma Örgütünün sözleşme ve tavsiyeleri ile Avrupa Birliği'nin Yönergelerinde yer alan ilkelerden hareketle, yasal düzenlemeler bir an önce yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT There has been an amazing development in the technological world since the beginning of 80's and this development has changed the form and the structure of the production by influencing the labor market significantly. These developments have resulted in the new working relations besides the full-time working relations being very different from the qualifications and the working conditions aspects. The new working forms have gained the legal infrastructure at the end of the discussions made since 80's in the Continental Europe related with the flexible working forms which have been observed by realizing the necessity of utilizing the labor force in the necessary time, necessary place and necessary amount, increasing or decreasing the employment as required and the flexibility of the worker having the capacity of doing more than one works at the same time. As the legal infrastructure of the flexible working forms has not been made yet in our country it is not possible to prevent this kind of working, on the contrary, because of not being the legal procedures the workers who work or made work flexible, do not benefit from the most basic worker rights. In this study, it is attempted to determine which kind of flexible working models are applied widespread in our country, their reasons, structures, working conditions and the problems confronted in the aplication and lastly the proper suggestions are made for the solution of this problem in the light of these findings. As a result, because that there is no legal arrangement in our laws on this subject, the legal provisions must be arranged as soon as possible by making use of the principles of the European Union's Regulations and the agreements and suggestions of the International Labor Organization related with the flexible periodically working workers who are obliged to work without having any kind of the legal social security. II