İzmir Devlet Tiyatrosu üzerine monografik inceleme
  1. Tez No: 103925
  2. Yazar: REMZİYE ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TUNCAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne ve Görüntü Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 539
Özet
ÖZET İzmir Devlet Tiyatrosu 14 Nisan 1957 tarihinde Konak'ta eski Halk Eğitim Merkezi binasında kurulmuştur. Binanın yapımına 1925 yılında başlanmıştır. Mimarı Necmettin Emre'dir. Cumhuriyet döneminin başlarında yapılan bütün binalar gibi“Birinci Ulusal Mimarlık”üslubunu yansıtmaktadır. Bu binada İzmir Devlet Tiyatrosu'ndan önce bir çok tiyatro grubu çalışmalarını sürdürmüştür. Bunların en önemlileri arasında İzmir Şehir Tiyatrosu. İzmir Komedi Tiyatrosu ve Ara Tivatro'vu. sayabiliriz. Devlet Tiyatrosu'nun İzmir'deki varlığını 1944 yıllarına dek geri götürmek mümkün. Devlet Tiyatroları oluşumunun öncülüğünü ve çekirdeğini oluşturan“Devlet Konservatuvarı Tatbikat SahnesT'nin ilk İzmir turnesi bu yıllara denk düşer. Bu turneler giderek gelenekselleşecek ve bayrağı, daha sonra kurulacak olan Devlet Tiyatro'su devralacaktır. Sanatsız geçen kış aylarının ardından, İzmir'in en önemli kültür ve eğlence mekanı olan Fuar, bu turnelerle izmir'in tiyatroya özlemini de büyük ölçüde karşılayacaktır. 1944'ten 1949'a kadar Devlet Konservatuvarı Tatbikat Sahnesi, ardından da 1957'ye dek Devlet Tiyatroları Kültürpark gecelerini canlandırmıştır. Yıllar süren bu turnelerin ortak ve belirleyici özelliği, yaz aylarında olmaları ve tamamının açıkhava gösterisi biçiminde gerçekleşmesidir. izmir Belediyesi'nin işbirliği ile kurulan izmir Devlet Tiyatrosu, 14 Nisan 1957 tarihinden itibaren, geçici kadrosuyla, her gece düzenli olarak temsil vermeye başlamıştır. Oyunlar, Ankara'da seçilip, Ankara'nın sanatçıları ile çalışıldıktan sonra turne kapsamında izmir'e gelmiştir. Bir türlü çıkarılamayan Bölge Tiyatroları Yasası'nın gecikmesi nedeniyle, 1971 yılına kadar görev yapan Salih Canar, Melek Ökte ve Ragıp Haykır ”turne başkanı" sıfatıyla görevlerini sürdürmüşlerdir.1971 yılında yasanın çıkmasıyla yerleşik kadroyla hizmet verilmeye başlanmıştır. Yerleşik kadroya geçildiğinde turne başkanı olarak görev yapan Ragıp Haykır bu tarihten sonra İzmir Devlet Tiyatrosu Müdürü olarak 1978 tarihine kadar görevini sürdürmüştür. Ragıp Haykır'dan sonra, sırasıyla, Suat Taşer, Çetin Köroğlu, Fikret Tartan, Cengiz Yılmaz, Erol Aksoy, Bayazıt Gülercan, Önder Alkım, Mustafa Şekercioğlu, Metin Oyman müdürlük yapmışlardır. Her gece İzmir'de düzenli olarak perde açan İzmir Devlet Tiyatrosu, çevre kasaba ve köylere, bölgeye ve hatta tüm yurda oyunlarını taşıyarak tiyatro sevgisini sürekli canlı tutmaya çalışmıştır. Konak Sahnesi'nin yanında 1986 Tarihinde açılan Karşıyaka Ragıp Haykır Sahnesi ile ikinci sahnesine de kavuşan İzmir Devlet Tiyatrosu 1997 Yılından bu yana Bornova Uğur Mumcu Sahnesi ve Fuar Gençlik Merkezi Sahnesi'nde de sürekli temsillerini sürdürmektedir. İzmir Devlet Tiyatrosu, bugün oyunlarının dekor, kostüm, ışık ve ses çalışmalarını kendi atölyelerinde üretmektedir. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT“Izmir Devlet Tiyatrosu”(The State Theater of Izmir) has established on 14th of April in 1957 in the building at Konak in which the“Halk Eğitim Merkezi”(The Education Center for People) used to work. Necmettin Emre was the architect of the building which fully reflects all the typical lines of“The First National Architecture Style”, like all the other buildings constructed in the early years of the republic, The construction was started in 1925. Many theater groups, like Izmir Şehir Tiyatrosu, Izmir Komedi Tiyatrosu and Ara Tiyatro has used the same building before“izmir Devlet Tiyatrosu”. The existence of“Devlet Tiyatrosu”(The State Theater) in Izmir started in 1944 with the tours of“Devlet Konservatuvarı Tatbikat Sahnesi”(The Practicing Group of the State Art School) which later will constitute the nucleus of the“Devlet Tiyatrosu”. Those tours would than become traditional, and after“Devlet Konservatuvarı Tatbikat Sahnesi”,“Devlet Tiyatrosu”would carry on the mission. The shows of“Tatbikat Sahnesi”took place in“Kültürpark Açıkhava Sahnesi”(Culturalpark Open Theater Hall) upto 1944, and after then the shows of“Devlet Tiyatrosu”continued upto 1957.“izmir Devlet Tiyatrosu”(izmir State Theatre) which was founded with the cooperation of the local Municipality in 1957 started their regular everynight shows with their temporary staff. The plays were selected at Ankara, the shows were studied and rehearsed there with the actors and actresses of Ankara and then carried Izmir to be performed as a tour. Due to the lack of“Regional Theater Law”, the administration of“Izmir Devlet Tiyatrosu”had to continue their duties under the name of“tour leadership”. Salih Canar, Melek Ökte and Ragıp Haykır were the first tour leaders. After the mentioned law,“izmir Devlet Tiyatrosu”established its permanent staff. The tour leader Ragıp Haykır became the director of the Izmir State Theater until 1978. Suat Taşer, Çetin Köroğlu, Fikret Tartan, Cengiz Yılmaz, Erol Aksoy, Bayazıt VII