Ulusal sağlık reform çalışmalarının gelişmekte olan ülkelerdeki sağlık sistemleriyle karşılaştırılması
National health reform in comparison with the health systems of developing countries
- Tez No: 103923
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. E. YASEMİN YEĞİNBOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
§ZET En son olarak 1992 yılında hükümet tarafından gündeme getirilen Ulusal Sağlık Reformu projesi, günümüzde iki açıdan önem taşımaktadır. Birinci olarak Cumhuriyet Hükümetlerinin 1950'li yıllardan itibaren gündeme getirdikleri Genel Sağlık Sigortası ve Sağlık örgütlenmesine ilişkin projelerin, 1963 yılından günümüze uzanan dönemde oluşan sosyalizasyon sistemi projeleri ile olan ı paradokstan açısından önem taşımaktadır. İkinci olarak da, Uluslararası sistemin güçlü politik merkezleri ile Dünya Bankası gibi kurumların 1970'li yıllardan itibaren gündeme getirdikleri^ sağlık sistemlerinde özelleştirme önerilerinin ağırlığını hissettirmesidir. Bu çalışmada, önce sağlık sistemleri oluşum dinamikleri, sınıflandmlma ve analiz yaklaşımlarına değinilmekte, sonra da bu bütünsellik içinde Türkiye ve seçilmiş gelişmekte ülkeler sağlık sistemleri üzerinden Ulusal Sağlık Reformu çalışmalarının değerlendirilmesi yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Project of National Health Reform which has been put on the agenda by government lastly at 1992, is important because of two reasons today. General Health Insurance and the projects about health organization discussed by Republic Goverments many times after 1950's, are important because of the paradox between them and socialization project comes from 1963 to today, firstly. The second important point about National Health Reform is the strong effect of the suggestions about health system privatization by international powerful organizations like World Bank after 1970's. Dynamics of building and classification of health systems and different analysis approaches are explained at the first part of these work. Health systems of Turkey and some chosen developing countries are discussed at the second part and National Health Reform is examined by the wholeness focus of the work at the last part.