İç borçlanmanın gelir dağılımı üzerindeki etkisi
The Effect of internal debt on income distribution
  1. Tez No: 103926
  2. Yazar: EMİNE KIYICI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. METİN MERİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET İnsanların toplu halde yaşamaları sonucu ortaya çıkan toplumsal ihtiyaçlar, devlet tarafından giderilmeye çalışılır. Devlet, toplumun ihtiyaçlarını karşılarken çeşitli finansman araçları kullanır. Bu finansman araçlarından bir tanesinin de borçlanma olduğunu görüyoruz. Devletin borçlanması, hem ülkemizde hem de diğer ülkelerde devamlı ilgi çeken ve tartışılan bir konu olmuştur. Kullanılma amaçları, devlete ve vatandaşlara getirdiği yükler üzerinde durulan borçlanmanın ülkemizde en önemli kısmını iç borçlar teşkil etmektedir. Türkiye'nin 1980'li yıllardan sonra irrasyonel politikalarla yönetildiğini görüyoruz. Artan kamu açıklarının finansmanında borçlanma en önemli gelir kaynağı olmuş ve bundan dolayı kamuda mali dengeler bozulmuştur. Kamu gelir ve giderleri arasındaki dengesizlik ekonomik birimlerin rant sağlama eğilimlerine yönelmesine neden olmuştur. Bunun sonucunda gelir dağılımının orta sınıf aleyhine sonuçlandığı görülmüştür. Kar faiz kira gelirlerinin milli gelirden aldığı pay artış gösterirken tarım ve ücretli sınıfın payında ise bir düşüş yaşanmıştır. Günümüzün sosyal devlet anlayışı sadece bireyWl koruyan bir devlet değil aynı zamanda kişilerin her türlü sosyal sorunlarıyla ilgilenen halkına asgari bir yaşam düzeyi sağlayan bir devlet anlayışı olarak ifade edilmektedir. Bu çalışmada kamu açıkları finansman araçlarından iç borçların yapısı, gelişimi, bugünkü durumu analiz edilmiş, çalışmanın ana amacı iç borçlanmanın gelir dağılımı üzerindeki etkisi olarak belirlenmiştir. Bu amaçla iç borçların ücretleri düşürme etkisi, enflasyon dönemlerinde devletten alacaklı olmayanların gelirlerini azaltması, borçların finansman yönteminin gelir dağılımı üzerinde yarattığı etkiler üzerinde durulmuş, istatistiki veriler ışığında değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Social requirements which are caused by living within societies are tried to be satisfied by the state. State, while satisfying the requirements of society, employs some financing tools. One of those tools appears to become indebted. State's indebtedness, both in our country and in other countries, has been a matter of interest and debate. In Turkey, national debts have formed most of the indebting whose goals of exercise and burdens it brought to citizens have been concerned so far. It is quite obvious that Turkey has been ruled with irrational policies after 1980's. Indebting has been the major income source in financing increasing budgetary deficits and thus financial balances have been disturbed. Unbalance between public incomes and expenses has caused economical units to tend to exploit economic rents. As a result, income distribution balance has turned to middle class' disadvantage. While the share of incomes of rent, interest and profit in national income has been increasing, the share of wage earner and agricultural labor has been in decrease. Today's modern state understanding not only protects rights of the individual but also pays attention to social problems of members of the society and ensures a minimum life quality. In this study, structure, development and recent situation of natioal debts which is one of the financing tools of budgetary deficits has been analysed, the ultimate aim of the study has been determined as the effects of national indebtedness on income distribution. National debts' effect of decreasing wages, its decreasing incomes of those who aren't the creditors of the state in inflationary periods, the effects of financing methods of debts on income distribution have been studied and strived to be evaluated in the light of statistical data. VI