İç devlet borçlanması, ekonomi üzerindeki etkileri ve Türkiye'de iç borç sorunu
- Tez No: 36544
- Danışmanlar: PROF.DR. C. NECAT BERBEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Borçlanma, gelecekteki vergi gelirlerini şimdiden kullanılması yöntemi ve devlet için geçici bir gelir kaynağı olduğundan, önemli ve etkili bir finansman aracıdır. Her geçen gün artan devlet faaliyeteleri, kamu gelirlerinin yetersiz kalmasına neden olmaktadır. Bu nedenle, kamu gelirlerindeki yetersizliğin giderilmesi ve bütçe açıklarının kapatılması amacıyla borçlanmaya gidilmektedir, îç devlet borçlarının kaynakları; bireyler, bankacılık kesimi (ticari bankalar ile Merkez Bankası) ve diğer mali kurumlardır. Borçlanma, kaynaklarına göre farklı etkiler oluşturmaktadır. îç borçların ekonomide meydana getirdiği etkiler oldukça önemlidir. Bu etkiler ise; üretim, tüketim, gelir dağılımı, para arzı ve enflasyon üzerinde meydana gelmektedir, îç borçlar, üretim ve tüketimin olumsuz yönde etkilenmesine, gelir dağılımının bozulmasına enflasyonist ortamların doğmasına ve ekonomik dengesizliklerin oluşmasına neden olmaktadır. îç borçlardaki hızlı tırmanışın neden olduğu olumsuzlukların hafifletilebilmesi için, mutlaka kamu açıklarının kontrol altına alınması gerekmektedir. Bu ise, bir yandan kamu harcamalarının disiplin altına alınması ve vergi kayıplarının en aza indirilerek vergi gelirlerinin artırılmasıyla sağlanabilir.Bugün Türkiye de oldukça önemli bir sorun olan iç borçların, meydana getirdiği olumsuzlukları ortadan kaldırmak için mutlaka, kamu açıklan kontrol altına alınıp vergi gelirleri artırılmalıdır. Yukarıda sayılan amaçlar doğrultusunda çalışmamda Türkiye'de iç borç sorunu araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Getting into dept is important and effectual resource offinancing because of being a way of using the income of the taxes in the future at the moment and a source of temporary income. The activities of the goverment, which is on the increase day after day have been causing the income of public do be decrease. For this reason it is applied to get into dept for covering the deficit of budget and for eradicating of public income. The sources of internal debts of the state are individuala, the part of banking and the other financial foundations. Depting or getting indepted forms different effetions according to its sources. The effects of internal depts are quite importand in economy. It accomplishes effects which are importand quite a lot. All of these effects appearon production, comsumption, income distribution, money presentation and inflation. Internal debts causes that prodution and concumption are affected in negative statement, and those external depts also causes that income distribution is spoilt, and inflationist happenings appear and also economical unbalancy happens. It is certainly necessary to control the public defilicit for reducing or lightening the problems which are caused by the fast climbing of internal depting. This is very important in economical science. To be able to cure these kinds of economical disseases,it isnecessary to get in discipline the public expences and reduce the loss of texes and in this way it is necessary to increase the income of taxes. At the moment in Turkey there are very important economical problem and to settle all of these economical problems it is very necessary to control the public defilicits and it is also necessary to increase the income of taxes. All these procautions have to be carried out to settle all those economical matters.