Çözelti boyalar
Underglaze colour solutions
- Tez No: 103928
- Danışmanlar: PROF.DR. ZELİHA METE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Çözelti Boyalar, Seramik boyaların içinde yer alan bir sırlama çeşididir. Bisküvi bünyelerine sır altı boyalan uygulamada alışılmamış metotlardan biri olan,boya oksidinin ya klorür veya nitrat gibi çözünebilen tuz çözeltilerini sulu olarak kullanmaktır. Çözelti boyalan oluşturan metal tuzlan, suda çözündürüldükten sonra seramik yüzey üzerine uygulanır, daha sonra seramik boya 700° C de kızdınlır, daha sonra sırlanır. Verdiği efektlerden dolayı çözelti boyaların kendine özgü bir çekiciliği vardır. Uygulama sırasında aşın dikkat gerektirir ; Çünkü kullanılan malzemeler aşın zehirlidir. -V-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT UNDERGLAZE COLOUR SOLUTIONS Underglaze colour solutions are one of the processes of glazing that are categorized under the name of ceramic dyes. A more unusual method of applyying under - glaze colours to bıscuıted bodies, is to use aqueous solutions of soluble saltz of the colouring oxide, either to chloride or the nitrate. Metalic salts that from the soluted dyes, can be used on ceramic surfaces offer they being soluted in the water. Then, the painted ceramic is ovened under 700°C. Then.it will be ready for being glazed. Due to the effect it gives, the soluted dyes have a charming side on their owns. Dunng this process, you should pay a good deal of attention, because the materials that are being used can be very much harmful since they are very poisonous. -VI